Hlavním cílem Juniorské univerzity je umožnit studentům, kteří zvažují medicínu, aby si vysokoškolské prostředí „osahali“ a včas zjistili, zda je pro ně povolání lékaře to pravé. Přednášky jsou určeny pro 2. až 4. ročník středních škol a odpovídající ročníky víceletých gymnázií. Účast je zdarma a letošní kapacita je plně obsazena. „Dříve využívaná posluchárna pro 200 osob nestačila velkému zájmu, nový kampus nám umožnil navýšit počet účastníků. Přednášky nyní probíhají v naší největší Zelené posluchárně a přihlášeno je 261 posluchačů,“ uvedla mluvčí fakulty Barbora Černíková.
Každý ze tří sobotních přednáškových bloků má své téma a mezi přednášejícími jsou přední odborníci plzeňské lékařské fakulty i Fakultní nemocnice Plzeň. V sobotu 14. prosince se posluchači nejprve v úvodním slovu proděkana fakulty prof. MUDr. Jiřího Ferdy, Ph. D. dozvěděli, co je při studiu medicíny čeká. Následovaly dvě přednášky na téma První pomoc v ohrožení života a Anatomie pohybové soustavy. Tématem přednášek v sobotu 11. ledna budou Buňky, tkáně a nádory a závěrečné sobotní dopoledne 18. ledna bude věnováno tématu Srdce a cévy.
Všechny přednášky bude po skončení možné sledovat také ze záznamu na YouTube kanále Lékařské fakulty v Plzni UK. Už nyní jsou zde k vidění přednášky z předchozích ročníků. Program Juniorské univerzity je spolufinancován Plzeňským krajem.
Zájem o studium medicíny v Plzni několikanásobně převyšuje počet přijímaných studentů a po dokončení nového moderního kampusu ještě vzrostl. Ke studiu v českém jazyce se letos po svém přijetí na fakultu zapsalo na obor Všeobecné lékařství na 300 studentů z 2484 přihlášených a na obor Zubní lékařství 46 studentů z 1049 přihlášených. Oba obory se v Plzni studují také v anglickém jazyce.
Přihlášky na lékařskou fakultu budou uchazeči podávat do 28. února 2025. V rozhodování proto může pomoci i Den otevřených dveří, na který fakulta zve 29. ledna 2025.
PR