Studenti ZČU předvedli pracoviště na testování dílů do vesmíru a adaptér protézy

Zveřejněno v Aktuálně
Od - neděle, 28. duben 2024 13:11
Studenti ZČU předvedli pracoviště na testování dílů do vesmíru a adaptér protézy Foto: ZČU Plzeň

Pracoviště pro testování dílů do vesmírného prostředí a inteligentní adaptér na protézy ruky malých dětí představily dnes tři nejlepší studentské týmy ze Západočeské univerzity (ZČU). Jejich projekty uspěly ve 20. ročníku mezinárodního workshopu DESIGN+, který propaguje strojírenství a průmyslový design. Technické obory spolupracují s designéry, zdravotníky, ekonomy a marketéry, pro studenty je workshop opravdovou zkouškou naživo.

"Cílem projektu je přimět studenty myslet i nad rámec vlastních oborů a naučit se spolupracovat s jinými profesemi, což je naprostá nezbytnost pro jejich budoucí praxi," řekla mluvčí ZČU Andrea Čandová. Navíc pracují pod vedením profesionálů z průmyslové praxe. Propojování oborů je jedním z charakteristických znaků ZČU, která díky 310 studijním programům interdisciplinaritu trvale posiluje. Je to trend k tomu, aby byl dnes strojař dobrý, už mu nestačí jeden obor, řekl Dvořák.

"Určitě je to možnost, jak do firmy přinést nějaké nové nápady. A pro kolektiv je velice zdravé, když tam čas od času přijde někdo, kdo se může na některé věci dívat jinak," řekl Emil Černý, šéf konstrukce plzeňské firmy STREICHER. Firma vyvíjí a vyrábí vakuové komory pro potravinářský, farmaceutický, polovodičový a vesmírný průmysl i pro výzkum a získala prestižní zakázku od Evropské kosmické agentury. Podnik v létě rozběhne projekt, který bude postavený také na principech řešených studenty. Dva finálové týmy navrhly pro Streicher kompletně vybavené pracoviště pro testování dílů, které bude firma nabízet zákazníkům na klíč. Je pro důkladné testování strojních součástí ve vakuové komoře tak, aby vydržely náročné podmínky, které jsou ve vesmíru, řekl Dvořák.

"Pracoviště je velkou skříní s plochou čtyři krát tři metry s obrovskou termální jednotkou, kompresorem, čerpadlem a dalšími. Dále jsme navrhli polohovatelný pracovní stůl k dalším operacím a skříň a židle," řekla Hedvika Pavelková, studentka čtvrtého ročníku fakulty strojní. Zadání Streicheru řešily čtyři týmy, postoupily dva. "Určitě nám to pomůže. V životě jsem v tak rozmanité partě nepracovala. Třeba představa designéra byla z mého hlediska nevyrobitelná, museli jsme se hodně dohadovat," řekla Pavelková.

S potřebou vyvinout chytrý adaptér pro protézu horní končetiny pro děti od jednoho roku do tří let přišla na ZČU firma Otto Bock ze Zruče u Plzně, výrobce ortopedické protetiky. "Je pro děti, které se narodily bez ruky nebo bez části pažní kosti a podobně, aby mohly bezpečně jezdit na odrážedlech a malých kolech. Lze jim tu 'ručičku' napolohovat a utáhnout," uvedl Dvořák. Desetičlenný tým zkonstruoval adaptér, který se nasadí na zápěstí protézy. "Jde o koncovou část - jednoduchý mechanismus na otáčení okolo osy a dítě při jízdě nemusí otáčet protézou a deformovat si tělo. Chceme na projektu s firmou pokračovat," řekla studentka fakulty strojní Barbora Kopová. Zadání řešily dva týmy.

Od roku 2004 se projektu DESING+ zúčastnilo 1600 studentů z pěti fakult ZČU. Do spolupráce se zapojilo 23 externích partnerů, kteří zadali 62 témat, z nichž vzniklo 220 týmových projektů. Zapojují se firmy Škoda Auto, Linet, Faiveley Transport a další. Loni soutěžily popatnácté mezinárodní týmy, což byla podmínka dotovaného projektu, letos jen české.