Šumavské hory nabízí dál skvělé podmínky pro lyžaře

Zveřejněno v Aktuálně
Od - čtvrtek, 10. březen 2022 16:06
Šumavské hory nabízí dál skvělé podmínky pro lyžaře ilustrační. Foto: pixabay

Na horách v západočeské části Šumavy jsou stále dobré podmínky pro lyžaře. Většina vleků je v provozu a kvalitní jsou také upravené běžecké stopy v okolí Železné Rudy a Modravy.

V průměru 40 centimetrů sněhu, v noci a ráno mráz, během dne slunečná modrá obloha. To jsou aktuální podmínky v největším areálu Plzeňského kraje – Ski&Bike Špičák. Sjezdovky jsou po ránu utažené a tvrdé, postupem času sníh firnovatí a měkne. „Počasí velmi pomáhá, sjezdovky zatím drží a je to znát i na návštěvnosti. Od pondělí 7. března u nás každý den zatím lyžovalo přes 1000 lyžařů, což je na tuto pokročilou dobu zimní sezony neobvykle vysoká návštěvnost,“ říká ředitel Ski&Bike Špičák Vladimír Kasík. Nejvíce lyžařů tam míří v posledních týdnech především dopoledne, kdy se  na čtyřsedačkovou lanovku čeká i několik minut. Potom až do ukončení provozu v 16 hodin jsou menší fronty patrné už jen ve zdejších restauracích a barech. Večerní lyžování se tady pravidelně koná každý pátek, sobotu a středu vždy od 18:30 hodin na osvětlené Spodní Šanci.

Dobré podmínky i pro běžkaře

Kvalitní podmínky čekají také na příznivce běžeckého lyžování. Šumavské obce dál protahují ve svém okolí stopy. "Na Železnorudsku se naposledy 8. března upravovaly polomský a grádelský okruh a Pošťák. Teď už budou z 90 procent upravovat jenom jižní část. Severní část kolem Můstku už se upravovat kvůli financím nebude, i když jsou tam stopy pěkné," řekla Iva Juhová ze železnorudského infocentra. Podle ní vydrží stopy i v příštím týdnu, protože v noci hlásí meteorologové i pro příští dny teploty až minus deset stupňů. Na Modravě, kde výrazněji mrzne, je dnes kolem 40 centimetrů sněhu. Stopy se tam naposledy upravily 7. března. Nejlepší jsou trasy na Ptačí a Černohorskou nádrž, Pramen Vltavy, Modravský most, Březník a Filipovu Huť.