×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 10014

Sušická ODS kvůli stavbě haly a nemocnici ukončila spolupráci s koaličními Piráty

Zveřejněno v Z regionu
Od - čtvrtek, 17. červen 2021 21:53
Zastupitelstvo v Sušici Foto: město Sušice

Sušická ODS ve čtvrtek na sociálních sítích uvedla, že ukončila koaliční spolupráci s Piráty. Důvodem jsou neshody v plánované stavbě sportovní haly a formě fungování městské Sušické nemocnice, což jsou dvě témata, kvůli nimž má být na podzim ve městě referendum. Rozkol nastal po středečním šestihodinovém jednání zastupitelů. Strany se rozhodly spolupráci ukončit, ODS Sušice se na dalším pokračování spolupráce dohodla s hnutím ANO Sušice. Občanská demokratická strana má v radě tři členy. Po dvou členech mají Piráti a ANO.

Radní za Piráty Pavel Hais k prohlášení ODS uvedl, že se s politickými partnery shodují, ale rozpory jsou v detailech. "V pátek vydáme vyjádření. Vyřešíme si ve straně, jak budeme postupovat dál," uvedl.

ODS dnes uvedla, že se na podpoře výstavby víceúčelové sportovní haly shodly po volbách všechny koaliční strany. Hais ve čtvrtek řekl, že ji Piráti chtějí, ale jen tehdy, pokud se referendum nevysloví pro její odložení a náklady nepřevýší 120 milionů Kč. V případě úspěchu lidového hlasování by se zahájení stavby posunulo nejméně o dva roky. "Předložil jsem vedení města varianty, aby se ve výběrovém řízení na halu postupovalo obezřetně, s ohledem na očekávaný termín sněmovních voleb 8. a 9. října, kdy by se mělo uskutečnit referendum, aby se předešlo případné škodě," uvedl. Podle ODS ale hrozí ztráta přidělené dotace 30 milionů korun, která se váže na termín dokončení stavby, a odsouváním by se cena haly prodražila, navíc současná hala je ve špatném stavu. Aktuálně se vyhodnocuje soutěž na dodavatele, uvedla ODS, která ji chce co nejdříve vyhodnotit.

Druhým sporným bodem je podle ODS fungování Sušické nemocnice, která se potýká s nedostatkem personálu a město na provoz doplácí desítky milionů ročně. "ODS Sušice je přesvědčena o tom, že začlenění nemocnice pod kraj je správným a udržitelným modelem pro budoucí dlouhodobé fungování s maximální možnou péčí. Naopak Piráti veřejně prostřednictvím radního města a zároveň radního kraje Pavla Haise veřejně deklarovali, že vidí cestu ve fungování nemocnice pod městem s pomocí dotací od kraje," uvedla ODS.

"Primárně nám jde o zachování akutní lůžkové péče. A my víme, že jako místní seženeme daleko snáz personál než někdo zvenku. Zatím oficiálně ale nemáme nic na stole. Dvě varianty dalšího fungování bude schvalovat kraj 28. června a o jedné z nich pak rozhodne rada a následně zastupitelstvo města," řekl Hais. Nemocnici by podle dohody obou stran mohlo buď dál provozovat město a kraj by přispíval na provoz konkrétních činností, nebo by ji prostřednictvím své Klatovské nemocnice provozoval kraj.

Návrh na vyhlášení referenda byl podán loni v 11. listopadu a podepsal ho zákonem daný minimální počet voličů, 2200. Podle středečního vyjádření tajemníka radnice už je návrh bez vad. Piráti podle Haise podpoří svolání mimořádného červencového zastupitelstva o konání referenda. "Když bude s volbami do Sněmovny, nevzniknou pro město další náklady a bude vyšší účast," uvedl.

čtk