Tachov plánuje investovat 149 milionů. Nejvíce dá na rekonstrukci společenského sálu a jízdárny

Zveřejněno v Z regionu
Od - neděle, 19. prosinec 2021 06:55
Tachov plánuje investovat 149 milionů. Nejvíce dá na rekonstrukci společenského sálu a jízdárny Foto: město Tachov

Tachov s téměř 13.000 obyvateli bude příští rok hospodařit s příjmy přes 348 milionů korun. Je to o osm procent více než schválené příjmy na letošek. Výdaje mají příští rok převýšit 484 milionů Kč, což je o 24 procent více než letošní schválené. Vyplývá to z návrhu rozpočtu na rok 2022, který schválili zastupitelé.

"Saldo příjmů a výdajů příští rok dosáhne minus 136 milionů korun (letos bylo schválené 71 milionů Kč). Bude kryté z vlastních rezerv a z úvěru," řekl místostarosta Josef Horáček (KSČM). Podle predikce, kterou si město nechalo zpracovat od analytiků, očekává nárůst příjmů proti letošku a mírně i proti předcovidovému roku 2019. Horáček ale dodal, že dnes je velmi těžké cokoli předvídat kvůli zdražování i protiepidemickým opatřením. Město od ledna zvýší daň z nemovitostí, což mu přinese asi šest milionů navíc. "Ale nezdražujeme nájmy v městských bytech, ani cenu vody, ani jízdné v MHD, ani odpady a teplo máme zafixované až do roku 2023," řekl.

Město plánuje příští rok investovat 149 milionů Kč, meziročně o 64 procent víc, hlavně do dvou největších staveb posledních deseti let od vybudování akvaparku. "Asi 110 milionů půjde celkem na rekonstrukci společenského sálu a kina Mže a na dokončení obnovy pseudorománské jízdárny Světce," řekl starosta Ladislav Macák (Patrioti Tachova). Na obě akce, které budou hotové do půlky roku 2023, si město půjčilo 150 milionů Kč. Světce musí předfinancovat a po jejich dokončení a vyúčtování, tedy v roce 2024, na ně dostane vyplacenou dotaci z evropského programu IROP ve výši zhruba 70 procent. Kompletní dokončení rekonstrukce jízdárny, národní kulturní památky, si vyžádá do roku 2023 téměř 80 milionů Kč. Město začalo s její obnovou před třemi měsíci.

Dalších 70 milionů korun z úvěru půjde na rekonstrukci Mže, bývalého sídla KSČ, kde je také radnice. Na Mži, která by měla být hotová do konce příštího roku z 80 až 90 procent, město dotaci nezískalo. "Stát dává dotace na kulturu jen do malých obcí, a jakmile je obec nad 3000 obyvatel, tak už žádnou kulturu nepotřebuje," řekl Macák.

Na Mži pracuje od října firma z Rokycan, která nedávno postavila v Tachově tělocvičnu u gymnázia. Po odstoupení vítěze výběrového řízení na Mži kvůli nabídkové ceně vyzvalo město druhého uchazeče v pořadí, který slíbil, že pokud nedojde k žádným mimořádnostem, tak termíny dodrží. "Po Novém roce 2023 začnou ve zkušebním provozu fungovat vnitřky, ale na jaře se dokončí fasáda a venkovní úpravy. A kompletně hotová by měla být Mže v květnu 2023, uvedl. Kapacity 250 míst v kině a 400 v sále se po rekonstrukci nezmění. Úvěr na obě stavby začne podle Horáčka město splácet až v roce 2024.

Podle Horáčka chce Tachov příští rok vybudovat také zázemí pro atlety v městském fotbalovém stadionu zhruba za 15 milionů Kč. Dále dodělá třetí etapu silnice a chodníků ve Smetanově ulici a pak už bude mít jen na havárie a opravy. "Potřebovali bychom ještě konečně rekonstruovat náměstí a dvě ulice pod ním, ale kvůli vývoji cen si to teď nemůžeme dovolit," uvedl Macák. Město už má na stavbu za 60 až 70 milionů Kč projekt i stavební povolení.

čtk