„Dne 1. května 1999 jsme poprvé zpřístupnili exponáty pro zájemce o vojenskou historii. Letos vstupujeme již do 24. sezony. O letních prázdninách máme otevřeno denně, vždy od 9 do 17 hodin. V září je otevřeno jen o víkendech ve stejných časech. Na letošní sezonu jsme připravili dvě nové výstavy. V červenci to bude výstava Československý odboj v období I. světové války, která nejen seznámí s historickými skutečnostmi činnosti jednotlivých jednotek legií, ale především představí jejich výstroj a výzbroj. Při výstavě je připravena také soutěž pro děti Den legionáře, kde po splnění soutěžních úkolů na děti čeká odměna. Na srpen jsme připravili výstavu s tématem Spojovací vojsko, která bude obsahovat panely s texty, fotografiemi i kolekci spojovací techniky,“ uvedl ředitel Muzea na demarkační linii v Rokycanech František Koch, který je zakladatelem muzea.
Technika z muzea, které je na 190 kusů, je také často filmovými hvězdami. Naposledy si zahrála ve filmu Na západní frontě klid. Muzeum techniku do filmu nejen půjčuje, ale také její repliky na přání filmařů František Koch se svým týmem umí postavit. „Takto jsme například postavili dvě makety prvoválečného francouzského tanku Saint Chamond, který si zahrál ve filmu Na západní frontě klid v bitvě u Verdunu,“ doplnil František Koch.
„Naše technika se ale objevila ve více než devadesáti českých a zahraničních filmech, například Kolja, Tobruk, Hellboy, Obecná škola, Red Tails, Zdivočelá země, Vyprávěj, Lidice. Prostory muzea mohli diváci vidět také v seriálu Volha,“ doplnila Radka Vávrová z muzea na demarkační linii.
Návštěvníci si o prázdninách mohou prohlédnout denně na 190 kusů zcela pojízdné vojenské techniky s daty výroby od roku 1918 až do současnosti. Velkou vzácností z první republiky je např. štábní automobil Škoda 903 Superb, četnický autokar Walter a replika obrněného automobilu Tatra vz. 30. Za zmínku však stojí i technika z II. světové války, jako např. legendární Willys MB, GAZ 67, tank T-34, protiletadlová děla a houfnice. "Poslední novinkou z řady zcela funkční techniky je replika německého tanku Phanter, kterou jsme během zimních měsíců roku 2017 postavili přímo v areálu muzea,“ pozvala Radka Vávrová.
Vstupné do muzea je možné platit i platební kartou. Dospělý zaplatí 190 korun, dítě, student a senior 120 korun, rodinné vstupné vyjde na 450 korun. Výstavy jsou v prostorách, kde se neplatí vstupné. „Letos jsme vylepšili také zázemí pro naše návštěvníky. Pro děti máme připravené herní prvky dětského hřiště, nově pexeso s fotkami vystavované techniky. Návštěvníci mohou využít také naše občerstvení, ve kterém jsme rozšířili nabídku,“ doplnila Radka Vávrová.
Vnitřní i vnější expozice jsou volně přístupné bez průvodce. U exponátu je tištěný průvodce a na 16 místech v areálu muzea je k dispozici hlasový průvodce ve čtyřech jazykových mutací, který seznamuje například s expozicí vozidel Tatra, těžké pásové techniky, kolové techniky, nebo výklady k historii 1918 až 1945 i k poválečnému opevnění.