Teploty poletí nahoru. Na některých přírodních koupalištích a rybnících už není vhodná voda ke koupání!

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - sobota, 12. srpen 2023 07:31
Teploty poletí nahoru. Na některých přírodních koupalištích a rybnících už není vhodná voda ke koupání! ilustrační. Foto: P. Bauer

Stále dobré koupání mají v Plzeňském kraji rybníky plzeňské bolevecké rybniční soustavy nebo oblast hráze přehrady Hracholusky. Po pauze se dnes znovu otevřelo koupací jezírko v areálu Škodaland v Plzni, které museli správci vyčistit od plžů přenášejících larvy ptačích motolic, které způsobují svědivou vyrážku. Podle hygieniků není ke koupání vhodná voda v jezírku Košutka v Plzni a oblast na Radosti na Hracholuskách, zhoršenou kvalitu má voda v rybníku Babylon na Domažlicku.

Srážky, vítr a chladné počasí minulých dní zbrzdily růst sinic, ochladily ale také teplotu vody v koupalištích, řekl hydrobiolog Jindřich Duras. "Vodní sloupec se promíchal a klesla teplota - to jsou věci, které sinice nemají rády, zbrzdí růst a někdy se stane, že ho už do konce léta neobnoví," vysvětlil.

Jezírko v areálu Škodaland muselo přerušit sezonu kvůli výskytu cerkárií. "Po skončení čisticích prací, které probíhaly celý červenec, byly odebrány vzorky vody a byla také zjišťována přítomnost cerkárií. Výsledky rozborů ukázaly, že voda je už opět velmi dobré kvality a cerkárie se podařilo zlikvidovat," řekl dnes ČTK Miroslav Knotek z centrálního městského obvodu, který areál provozuje. Správci upozorňují lidi, aby u jezírka nekrmili divoké kachny, které jsou přenašeči jednoho vývojového stadia ptačích motolic. Kachny, které lidé krmí také u Košuteckého jezírka, mohou být podle Durase příčinou špatného hodnocení kvality tamní vody hygieniky. Z ptačího trusu se totiž do vody mohou dostat střevní bakterie. Sinice přitom v Košuteckém jezírku nejsou a průhlednost vody je tam kolem dvou metrů, upozornil hydrobiolog.

Na Hracholuskách je podle něj výborné koupání v oblasti hráze, kde byla dnes naměřena průhlednost vody 2,6 metru. "Sinice už jsou přítomny v podobě takových žlutavých zelených vloček, ale ke koupání je to pořád přijatelné. Směrem nahoru po nádrži se situace zhoršuje, ty nejhořejší partie mají barvu spíš hnědou, což je zákal po deštích. Tam není dobré se koupat, je tam i bakteriální znečištění," uvedl.

V Plzni je nejlepší přírodní lokalitou ke koupání Velký bolevecký rybník, kde dnes odborníci zjistili průhlednost 3,5 metru. "Což tam letos, snad kromě zimy, ještě nebylo. Je to nádherný výsledek, je to dobré už i na šnorchlování," řekl Duras. S chladným počasím ale v rybníku také klesla teplota vody na 19,9 stupně Celsia. "Dobrá zpráva je, že během deště se zvýšila hladina asi o tři centimetry, což je dobrý výsledek, protože normálně hladina v tomto období docela rychle klesá," uvedl Duras. Ostatní plzeňské rybníky mají průhlednost kolem jednoho metru. "Sinice jsou hluboko pod hygienickou významností, necvičené oko si jich ani nemusí všimnout," dodal Duras.

Kvalitní voda je podle hygieniků například na koupacích biotopech v Dobřanech a v Blovicích, na koupalištích v Rokycanech, v Kolinci či v Žihobcích na Klatovsku. U některých koupališť v kraji jsou ale výsledky kontrol hygieniků starší i víc než dva týdny.

čtk