Testování dětí ve školách? Plzeňský kraj je v ohrožení!

Zveřejněno v Z Plzně
Od - čtvrtek, 21. říjen 2021 06:51
Testování dětí ve školách? Plzeňský kraj je v ohrožení! Foto: M. Adámková

Plzeňské školy se zatím nepřipravují na to, že by děti starší 12 let nosily roušku i při výuce ve třídách. Magistrát čeká na to, až dostane relevantní rozhodnutí ministerstva školství, které zatím odmítá návrh ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), aby se tak postupovalo v pěti krajích, kde je nyní epidemie covidu-19 nejhorší. Plzeňský kraj by měl být mezi nimi. Roušky teď děti používají ve všech společných prostorách, proto ve školách není nutná žádná příprava na nošení i během výuky, řekla vedoucí odboru školství Dagmar Škrlantová.

Plošné testování ve školách podle Vojtěcha odborníci nedoporučují, ale je možné, aby jej lokálně nařídily krajské hygienické stanice. "Současná vláda sice testování znovu zavádět nechce, ale MeSES (Mezioborové skupina pro epidemické situace) doporučuje, aby se testovalo ve školách v okresech, kde je incidence větší než 100 na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní a možná budoucí vláda koalic se také spíš kloní k testování," řekla vedoucí. Koronavirus v Plzeňském kraji znovu nabývá na síle. Podle ministerstva zdravotnictví je dnes 132 potvrzených případů za posledních sedm dní na 100.000 obyvatel, průměr ČR je 117.

Pokud bude podle Škrlantové rozhodnuto mimořádným opatřením o testování ve školách, je Plzeň připravena obratem zajistit distribuci testů do škol. Školy mají testování vyzkoušené a zajistí ho podle rozhodnutí ministerstva, případně příslušné krajské hygienické stanice, řekla.

Zásoby testů ve školách ministerstvo školství zmapovalo a město očekává, že budou do škol distribuovány ze Státních hmotných rezerv další zásoby podle potřeby. "Rozhodující je četnost testování, o kterém zatím není rozhodnuto, a toto rozhodnutí musí být přijato s předstihem a koordinovaně s vlastní distribucí testů," uvedla Škrlantová.

Plzeň očekává, že testy na eventuální povinné testování bude dodávat stát prostřednictvím Státních hmotných rezerv. "Pokud dojde na situaci, že stát z nějakého důvodu nebude přechodně schopen dodávku zajistit, zřizovatel zprostředkuje školám možnost nákupu testů, ale budeme posléze požadovat proplacení státem," řekla Škrlantová. Případně může MŠMT přidělit školám peníze na nákup testů, zřizovatel pomůže školám se zajištěním dostatečných dodávek a zároveň vyjedná množstevní slevy, dodala.

čtk