Tísňová linka zvoní neustále. Počty výjezdů záchranářů trhají rekordy

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - středa, 3. březen 2021 22:51
záchranka ilustrační foto: M. Osvaldová

Veškeré historické rekordy překonávají počty výjezdů Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje. Dvě třetiny z nich souvisí přímo s nemocí covid-19. Přestože už došlo k navýšení počtu výjezdových skupin v Plzni či na Tachovsku, jsou záchranáři kapacitně na maximu svých možností. 

V pondělí 1. března padl další historický rekord v počtu výjezdů ZZS Plzeňského kraje - 241 akcí za 24 hodin. O mnoho lepší to nebylo ani následující den, kdy zdravotničtí záchranáři zasahovali ve 217 případech. Průměrné denní počty výjezdů se přitom až do prosince loňského roku držely kolem 170 za den.

V současné době jsou podle Vítězslava Sladkého ze Záchranné  služby Plzeňského kraje až dvě třetiny všech výjezdů na covidové pacienty. Ať už se jedná o laboratorně potvrzené případy nemoci covid-19, nebo o pacienty, kteří sice nebyli dosud testovaní, ale mají příznaky nákazy koronavirem. Přestože naprostá většina obyvatel současná nařízení dodržuje, stále se záchranáři setkávají s naprosto šokujícími případy. V pondělí například zasahovali v jedné z firem na Přešticku u mladíka, který nejenže byl v zaměstnání s příznaky covidu, ale zároveň byl pod vlivem amfetaminu. Poté, co přímo v zaměstnání zkolaboval, musel být transportován do nemocnice. Další z mužů si rovněž s příznaky covidu-19 v pátek v podvečer vyrazil nakoupit do jednoho z obchodních center na Slovanech, kde se mu udělalo nevolno a zjistil, že se již vlastními silami nedokáže dostat zpět domů. Zavolal si tedy záchrannou službu přímo do átria obchodního domu.

"Mnohdy nás volají lidé k poměrně banálním příznakům a zároveň se dušují, že nikam nechodí a nepřišli do styku s koronavirem. Když však přijedeme do jejich domácnosti, zjistíme, že celá rodina už má týden kašel a zvýšenou teplotu. Leckdy vůbec nechápou, že by si měli před naším příjezdem z důvodu naší i jejich ochrany nasadit respirátory nebo alespoň roušky," uvedl jeden ze záchranářů, který každodenně k pacientům vyjíždí.

Přetížení však nejsou jen záchranáři, ale také veškeré nemocnice v kraji. "Jen za poslední dva dny jsme transportovali několik pacientů s covidem do nemocnic v Praze nebo Berouně. V pondělí ve večerních hodinách jsme dokonce jednoho z pacientů zaplněné Sušické nemocnice převáželi k hospitalizaci až do Nového Města na Moravě, což je zhruba 300 kilometrů daleko. Museli jsme kvůli tomuto transportu narychlo postavit novou výjezdovou skupinu, abychom zároveň byli schopní na Sušicku zajistit neodkladnou akutní péči," říká mluvčí záchranářů Mária Svobodová.