Trojka bude plnit přání. Obyvatelé centrálního obvodu si sami rozhodnou, kam půjdou peníze!

Zveřejněno v Aktuálně
Od - čtvrtek, 15. červen 2023 11:38

Co se na území třetího plzeňského obvodu vybuduje, zasadí či uskuteční, rozhodnou samotní obyvatelé. Centrální obvod spouští projekt participativního rozpočtu Rozhodněte sami! Vyčlenil na něj ze svého rozpočtu šest milionů korun, který rozdělí do všech šesti částí. Webové stránky, kam mohou občané posílat své návrhy, se spustily ve čtvrtek 15. června. 

Pro centrální obvod se jedná o první ročník projektu. "Rozpočet na něj činí šest milionů korun s tím, že do každé z místních částí dáme na vítězný návrh jeden milion,“ vysvětlil místostarosta MO Plzeň 3 Ondřej Ženíšek s tím, že místní části jsou v projektu rozdělené na Bory a střed města, Skvrňany, Valchu, Radobyčice a Malou Homolku, Novou Hospodu a Zátiší, Výsluní a Doudlevce. 

Své návrhy mohou obyvatelé předat elektronicky i fyzicky. Od 15. června do 15. září mohou lidé prostřednictvím webových stránek www.rozhodnetesami.cz/plzen3 vkládat své návrhy. Zejména pro starší obyvatele jsou k dispozici také papírové dotazníky ve vstupní hale úřadu třetího městského obvodu a doručíme je také do našich seniorských organizací.

Projekty do 15. října vyhodnotíme a vybereme ty, které je možné realizovat. „Například není možné hlasovat o projektu, který by měl být vybudovaný na pozemku, jenž nepatří městu nebo převyšuje rozpočet, tedy jeden milion korun. Pokud jej bude převyšovat o malou částku, zhruba do deseti procent, může ho obvod dofinancovat,“ podotkl první místostarosta Pavel Šrámek.

Návrh by měl být veřejně prospěšný. „Může se jednat o sportovně relaxační prvky, zeleň, mobiliář v parcích nebo na sídlištích nebo i o kulturní akci. Hlasování o projektech, které jsou realizovatelné, začne 15. října a skončí 30. listopadu,“ říká místostarosta Ladislav Nový.

Vítězné projekty řazené podle počtu hlasů vždy jednotlivě v každé místní části vyhlásí vedení „Trojky“ v prosinci. Pokud budou mít první dva projekty v hlasování součtem kolem milionu korun, uskuteční se oba, nikoli pouze vítězný návrh.

Rozhodněte sami je projekt, se kterým přišel čtvrtý městský obvod a který Trojku velmi inspiroval. "Drtivá většina nápadů se týkala přírody a životního prostředí, věcí s dětskými prvky nebo workoutových hřišť. Mně osobně se hodně líbil projekt hřiště na petanque," popsal své zkušenosti starosta Doubravky Tomáš Soukup. Správa infomačních technologií města Plzně pouze upravila webové stránky tak, aby sloužil i dalším obvodům. V případě jejich zájmu se tak může myšlenka participativního rozpočtu dále šířit po celé Plzni. 

Projekt participativního rozpočtu není ale jediným, ve kterém mohou obyvatelé třetího městského obvodu rozhodovat o vzhledu svého okolí. „Občany jsme již zapojili například do rozhodování o vzhledu vnitrobloků. Webovou stránku Rozhodněte sami bychom také rádi využili i k hlasování o projektech, které má v plánu dělat náš obvod. Lidé by mohli třeba rozhodnout, v jaké lokalitě ve Skvrňanech by se mělo parkoviště realizovat nejdříve,“ doplnil starosta obvodu David Procházka.