Tuberkulóza vyděsila rodiče. České děti nejsou proti nemoci naočkované!

Zveřejněno v Aktuálně
Od - středa, 27. duben 2022 14:50
Tuberkulóza vyděsila rodiče. České děti nejsou proti nemoci naočkované! ilustrační. Foto: pixnio

Rozpaky zejména u rodičů českých dětí způsobila pondělní zpráva Státního zdravotního ústavu o tom, že se výrazně zvýšil počet případů tuberkulózy. Odborníci nevylučují, že to může mít souvislost s přívalem uprchlíků. Na Ukrajině totiž evidují vysoký výskyt právě této nemoci. Jenže zatímco ukrajinské děti se proti tuberkulóze už šestým rokem očkují, v České republice od konce roku 2010 už nikoliv.

Loni od 1. března do 21. dubna evidovala Národní referenční laboratoř pro mykobakterie (NRLM) 39 kmenů bakterií způsobujících onemocnění TBC, letos ve stejném období to bylo už 57. A že nárůst může souviset s lidmi prchajícími před válkou z Ukrajiny, připouští i Světová zdravotnická organizace. Ukrajina má totiž podle ní čtvrtý nejvyšší výskyt tuberkulózy v zemích evropského regionu. Aktuální data nejsou dostupná, například v roce 2020 ale bylo v zemi diagnostikováno víc než 17 tisíc nových případů. Vysoký byl také výskyt léčby vysoce odolných forem tuberkulózy (4 490 případů versus 8 v Česku). Že se výskyt v České republice zvýšil, potvrdil i ředitel Fakultní nemocnice v Plzni Václav Šimánek. "Evidujeme vyšší záchyt, zatím to ale zvládáme při běžném provozu našich poraden na Plicní klinice," dodal.

Rodiče se bojí o své děti, lékařka je uklidňuje

Ukrajinské děti se kvůli vysokému výskytu nemoci od roku 2016 proti tuberkulóze povinně očkují už v porodnici, v roce 2020 jich vakcínu podle UNICEF (Dětského fondu OSN) dostalo téměř 89 procent. V České republice se ale, stejně tak jako v ostatních dalších zemích, považovala tato nemoc za vymizelou, a tak se povinné očkování v listopadu 2010 zrušilo. Aktuálně je tak riziko pro české děti výrazně vyšší. "Žádný případ ve školách v tuto chvíli neevidujeme. Jednotky rodičů se nás na to dotazují, ale my jim říkáme, že nemůžeme po zákonných zástupcích (Ukrajinců, pozn. red.) chtít, aby nám ukazovali očkovací schéma," uvedla radní pro školství Lucie Kantorová. Podle ní zřizovatelé jen naplňují platnou legislativu, kterou vydalo Ministerstvo školství a Ministerstvo zdravotnictví. "Jestli hrozí riziko, by tedy museli přehodnotit oni," dodala.

Odborníci upozorňují, že je pro přenos nákazy potřeba velmi intenzivní a dlouhodobý kontakt, a tak je podle Kantorové nepravděpodobné, že se děti mezi sebou nakazí. "Jako učitel dokážete posoudit, jestli to dítě nemocné je. I kdyby nějaké tuberkulózu mělo, tak by nestačilo nakazit další. Když mají rýmu nebo kašel, tak voláme okamžitě zákonné zástupce," doplnila.

Obavy ale i přesto neskrývá například maminka tří malých dětí Michaela (její celé jméno redakce zná). "Chtěla bych se domluvit s naší praktickou lékařkou, zda by přece jenom nebylo možné děti naočkovat," prohlásila. To ale podle radní Plzně a zároveň praktické lékařky pro děti a dorost Veroniky Jilichové Nové není možné. "Rodiče se mě na to ptají, ale my jim to vymlouváme. Není důvod české děti očkovat. Vakcína se využívá pouze u novorozenců, pak už nefunguje, respektive nechrání proti kašlací tuberkulóze. V tuto chvíli tady navíc není ani zvýšené riziko," dodala.

Zprávu o zvýšeném výskytu tuberkulózy si můžete přečíst zde.