Tuto se nepovedlo. Spolek Pěstuj prostor sklízí kritiku za obří lavičku v centru Plzně

Zveřejněno v Z Plzně
Od - čtvrtek, 27. květen 2021 09:21
Tuto se nepovedlo. Spolek Pěstuj prostor sklízí kritiku za obří lavičku v centru Plzně Zdroj: Plzeň 2015

Velké emoce budí obří lavička, kterou do centra Plzně umístili zástupci spolku Pěstuj prostor. Instalací chtějí bojovat proti podobě laviček ve městě. Jenže to má háček. Zatímco lavičky, které kritizují, jsou v plzeňských ulicích umístěny legálně, jejich obří instalaci do centra města umístili v rozporu s povolením.

Fotka obří lavičky v prostoru mezi Komerční bankou a náplavkou se ve středu objevila na facebookové stránce Plzeň 2015. Pod příspěvkem se ihned rozpoutala rozsáhlá diskuse. Kromě lajků lavička sklidila i tvrdou kritiku, a to dokonce z řad příznivců spolku.

„Tak moc děkujeme Pěstuj prostor, že děláte přesně to, proti čemu bojujete a ještě způsobem, který bez dalšího vysvětlení vůbec nikdo nepochopí,“ stojí v jednom z komentářů.

Není přitom zdaleka jediný. „Dneska tam nadával jeden cyklista, neboť se ta lavička umístila na místo, kudy velmi často jezdí cyklisté. Někdy je potřeba také více uvažovat, když se něco provádí. Nápad zajímavý, ale ....,“ píše pro změnu další z občanů.

Další lidé zase tvrdí, že jim nevadí podoba laviček, ale spíše lidé, kteří na nich vysedávají a znečišťují je. „Co kdyby se město zaměřilo místo na reklamní smog na pracovní agentury a ten dobytek co sem dovážejí??!,“ píše se v dalším komentáři.

„Všichni, co tady nad tím brblají, co nad tím nejdřív zkusit trochu přemýšlet. Naopak je to naprosto geniální, i ten text,“ stojí v jednom z mála kladných ohlasů.

stojky 1Kázat vodu, pít víno

Skutečná situace je však ještě o něco více schizofrenní. Zatímco lavičky, jejichž podobu spolek Pěstuj prostor kritizuje, jsou v ulicích města umístěny legálně a na základě smlouvy s městem, obří lavička byla do centra města v rozporu s vydaným povolením.

V případě zástupců Pěstuj prostor se navíc nejedná o první prohřešek, kdy káží vodu, ale sami pijí víno. Členem spolku je například i krajský tajemník hnutí STAN Václav Cinádr, který má ze své pozice velký vliv na podobu předvoleních kampaní politického hnutí.

Bylo to přitom právě hnutí STAN, které loni v říjnu před krajskými a senátními volbami zaplavilo Plzeň obřími plachtami s obličeji politiků. Cinádr je přitom členem platformy Vizuální smog v Plzni, v rámci které reklamu ve veřejném prostoru kritizuje. Bude se situace letos na podzim, kdy Česko čekají parlamentní volby, opakovat?

Spolek Pěstuj prostor vznikl v roce 2012 v rámci společnosti Plzeň 2015 o.p.s. jako komunitní program. Od roku 2015 však funguje zcela samostatně. Jeho partnery podle informací na webu spolku jsou Ministerstvo kultury ČR, město Plzeň, městské obvody nebo Plzeňský kraj.

bb 2ě