Tuzemský had i nebezpečná exotická želva překvapili lidi na Plzeňsku

Zveřejněno v Z Plzně
Od - středa, 7. červenec 2021 17:14
foto: MPP foto: MPP

Hned dva studenokrevné živočichovy objevili na různých místech obyvatelé západních Čech. Ženě z Chotíkova se na zahradě ubytovala užovka, po Bolevci se zase procházela želva nádherná. Oba exempláře odchytili strážníci městské policie.

Velkého hada pod stromem si všiml pes třiačtyřicetileté ženy z Chotíkova, kterého měl plaz natolik znervózňovat, že majitelka zavolala hlídku městské policie. Strážníci zjistili, že se jedná o užovku obojkovou, která je v Česku nejrozšířenějším druhem hada. „Hlídka na místě pomocí háku hada odchytla a strážníci poté našli vhodné místo v přírodě, kam užovku vypustili,“ popsala za Městskou policii Plzeň Veronika Kuchynková.

Odpoledne čekal na strážníky podobný zásah v Plzni v Gerské ulici, kde si kolemjdoucí všimli pestrobarevné želvy. Vzhledem k tomu, že se jednalo o americkou želvu nádhernou, skončila v péči ošetřovatelů v zoologické zahradě. Podle Petra Jandíka z ekocentra ve Spáleném Poříčí by si měli lidé pořízení podobných mazlíčků dobře rozmyslet. „Želva nádherná dovede napáchat v české přírodě spoustu škody, požírá ryby, obojživelníky a ohrožuje i vodní ptactvo. Přirozeně u nás nemá predátora.  Vzhledem k tomu, že žije až několik desítek let a poměrně páchne, se jí lidé často zbavují vypuštěním do přírody. A to je tragédie, jen dnes jsme odchytávali dva takové škůdce,“ podotýká Jandík.