Tylovo divadlo chystá Shakespearovo drama Richard III. v současném pojetí

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - čtvrtek, 26. říjen 2023 16:48
Tylovo divadlo chystá Shakespearovo drama Richard III. v současném pojetí Foto: I. Štěrbová

Na jeviště Divadla J. K. Tyla se sobotní premiérou vrátí drama Williama Shakespeara Richard III. Divadlo dosud inscenaci o posledním anglickém králi z rodu Yorků uvedlo v letech 1903 a 1999 v historické budově Velkého divadla. Nyní se vrací v nastudování kmenového režiséra činohry Adama Doležala v současném pojetí v překladu Jiřího Joska na scénu Nového divadla.

01 richard 2023 djkt foto irena sterbova 6155Postava Richarda III. se kvůli Shakespearově hře stala synonymem zla a jeho záporný charakter fascinuje umělce i diváky už několik století. Pro jeho zločiny ani fyzické postižení, jak je popisuje Shakespeare, však neexistují žádné historické důkazy. Dobové portréty dokonce Richarda III. vyobrazují jako poměrně pohledného člověka. Slavný dramatik tehdy ale vycházel ze soudobých kronik, které záměrně očerňovaly poražené nepřátele.

„Když jsme se scénografem Jozefem Hugem Čačkem a kostýmní výtvarnicí Agnieszkou Pátou-Oldak zjišťovali, jak moc je toto dílo historicky nepřesné, uvědomili jsme si, že nemá smysl jej dělat jako historickou rekonstrukci. Celý děj sledujeme z pohledu Richarda, ocitáme se v jeho hlavě. On je v naší inscenaci vypravěčem, komunikuje s divákem, a všechno, co je na jevišti, působí místy surrealisticky – je to pohled rodícího se psychopata. Přesto ho chceme představit jako takového antihrdinu, se kterým bude divák do jisté míry i sympatizovat,“ popsal režisér Adam Doležal s tím, že i když se jedná o více než 400 let starou hru, je to hra nadčasová, v dnešní době stále aktuální, ale i zábavná, jako by ji psal náš současník.

Do titulní role byl obsazen mladý herec Vladimír Pokorný, jehož diváci mohou v současnosti vidět například v komické úloze v Broukovi v hlavě, jako podivína v Pasti na myši či jako Alexandra Litviněnka v inscenaci Příliš drahý jed. Znát ho ale mohou také z televizních obrazovek či z filmu Poslední závod, kde ztvárnil Václava Vrbatu. „Richard je barevná vrstevnatá postava. Je v něm hodně pokřiveného, ale není to čisté zlo. Jeho špatný charakter vychází z jeho života, ze vztahu k jeho rodičům, z toho, jak se k němu ostatní chovají. Je zajímavé, hledat uvnitř postavy tyto psychologické motivace a vlastně obhájit, proč je takový padouch,“ říká o své roli Vladimír Pokorný. Kromě něj se na jevišti objeví téměř celý soubor, mimo jiné Zuzana Ščerbová, Jana Kubátová, Monika Švábová, Eliška Vocelová, Martin Stránský, Jaroslav Matějka, Jan Maléř, Zdeněk Hruška, Michal Štěrba, Matyáš Darnady a další.

Richard III. přímo navazuje na tři díly Krále Jindřicha VI. Završuje tak první historickou tetralogii, ve které Shakespeare vylíčil války „dvou růží“ – boje mezi Lancastery a Yorky probíhající v letech 1455–1485 zakončenou vítězstvím Jindřicha VII., který nastolil vládu tudorovské dynastie. Hra vznikla někdy mezi lety 1592–1594 patří tak do raného období Shakespearovy tvorby.