Ubytovací kapacity pro uprchlíky připravují i Domažlice, vítají pomoc dobrovolníků

Zveřejněno v Z regionu
Od - čtvrtek, 3. březen 2022 14:47
Ubytovací kapacity pro uprchlíky připravují i Domažlice, vítají pomoc dobrovolníků Foto: Plzeňský kraj

Ruská invaze na Ukrajinu zvedla vlnu solidarity napříč městy Plzeňského kraje. Nejinak je tomu v Domažlicích. Hlavním tématem zasedání Krizového štábu města bylo zajistit vhodné ubytovací kapacity pro příchozí Ukrajince.

,,Počet ubytovacích míst je nyní v desítkách v různých stupních. Do některých se lidé mohou nastěhovat okamžitě – to je případ Sporthotelu v Aquacentru, některé je třeba vybavit, v některých prostorách je zapotřebí technický zásah, například se musí zprovoznit topení,“ popsal místostarosta Stanislav Antoš.

Někteří lidé prchající z válkou zmítané Ukrajiny již do chodské metropole dorazili. ,,Našli ubytování u svých příbuzných a známých kteří zde pracují a bydlí. To je ten ideální stav, kdy přechod z cizího prostředí do našeho je plynulý. Je nejvýhodnější pro obě strany. Nabídky na volné ubytovací kapacity jsme zaznamenali i od provozovatelů hotelů a penzionů,“ doplnil Antoš.

Bezpečnostní rada města Domažlice řešila i zajištění stravování, které by ve zvýšené kapacitě mohly pokrýt kuchyně v Základní škole Komenského 17, Městského centra sociálně rehabilitačních služeb a v nemocnici.,,Hlásí se dobrovolníci, které evidujeme a v případě potřeby je požádáme o pomoc. Žádáme všechny, kteří se rozhodli pomáhat, aby se hlásili na městském úřadě. Je to z toho důvodu, abychom tyto aktivity zkoncentrovali. Například z iniciativy jedné místní ukrajinské lékařky bylo v Městském informačním centru v Chodském hradu vytvořeno sběrné místo pro potraviny, zdravotnický materiál a hygienické potřeby, která zajistí pro vybrané dary převoz na Ukrajinu. Zároveň se ve stejnou dobu objevila iniciativa Charity České republiky doplnit potravinovou banku. Tyto dvě akce byly spojeny, aby dárci nemuseli obíhat více míst,“ zmínil místostarosta.

V krajské metropoli Plzni vzniklo Krajské asistenční centrum pomoci – sídlí na na Americké třídě v budově bývalého obchodního domu Prior. To byl měl každý žadatel, který nemá na západě Čech žádné zázemí, navštívit, protože jedině tak získá všechny dokumenty a bude nasměrován k ubytování.

Autor: A. Jančová