Uprostřed Boleváku svítí vánoční strom!

Zveřejněno v Z Plzně
Od - pátek, 10. prosinec 2021 12:56
Uprostřed Boleváku svítí vánoční strom! Foto: se souhlasem J. Novotného

Písečný ostrůvek v Boleveckém rybníku zdobí vánoční strom. Čtyřmetrový smrk tam dopravila parta nadšenců z Jachetního klubu Plzeň.

Podle jednoho ze členů Jachetního klubu Plzeň Jonáše Novotného jde o obnovenou tradici, historicky se ale instaloval přímo na Štědrý den. "Tenkrát se chodilo většinou pěšky po zamrzlé hladině, jen když nebyla dostatečně pevná, tak se na ostrůvek dovážel," popsal. Protože byl ale ostrůvek malý, šlo vždy jen o nízký stromeček. S větším suchem se ale postupně zvětšil, teď ho tak zdobí téměř čtyři metry vysoký smrk, který klubu darovala Správa veřejného statku města Plzně. 

Dopravit stromeček nebylo přitom vůbec jednoduché. "Bylo zamrznuto víc, než jsem čekali. Místy až pět centimetrů silný led. Museli jsme tak prosekávat cestu lopatou" popsal Novotný. Asi čtyřsetmetrový úsek tak nakonec zdolávala čtveřice dospělých a jedna holčička 45 minut. "Měli jsme plechovou loď s elektromotorem, která táhla druhou lodičku se stromečkem," popsal.

Přípravy na cestu začaly už o den dříve, na místě pak jachtaři stromek jen dozdobili. "Jsou na něm pouze přírodní věci jako jablka či mrkve. Nic plechového nebo skleněného, aby nebyl nebezpečný pro živočichy ani návštěvníky. Zároveň jsou na něm světélka, kterým jen budeme muset chodit vyměňovat baterky," dodal Novotný.

Stromeček přímo v Boleveckém rybníku budou moci Plzeňané obdivovat minimálně do Silvestra. "Přesný den odvozu jsme ještě ani neplánovali," uzavřel Novotný.

 

Fotogalerie