V borské části Fakultní nemocnice v Plzni mají být sociální byty

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - neděle, 24. listopad 2019 00:53

Fakultní nemocnice v Plzni (FN) po roce 2025 opustí rozlehlý areál na Borech. Objekty patřící státu vrátí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který bude jednat o jejich převodu či prodeji. Je to ideální rozvojová zóna pro sociální sféru, malometrážní mezigenerační bydlení, řekl ředitel největšího zdravotnického zařízení na jihozápadě Čech Václav Šimánek.

Ředitel FN už jednal o budoucnosti borské části s Útvarem koncepce a rozvoje města Plzně, jemuž oznámil plánované termíny. Podle něj by byl areál ideální zónou pro sociální bydlení a malometrážní byty. "Bory i město si to zaslouží. Člověk, který žije celý život v Plzni, by si tu mohl pronajmout nebo koupit menší byt a zařídit si krásný podzim života a využívat benefity města - infrastrukturu, kulturu, sport, trhy, MHD, senior taxi a další," uvedl Šimánek. V komplexu by byl servis na úklid, vaření a další služby a na péči by se mohli podílet i studenti v rámci dobrovolnického programu, kteří by za to mohli dostávat od Západočeské univerzity kredity. Mohli by seniorům číst, povídat si s nimi a chodit s nimi do parku a na procházky, řekl.

Město už na využití území zpracovává studii. "Může se tam postupovat salámovou metodou od bývalého plicního pavilonu, dnes opuštěného, kde je funkční zadní brána jako samostatný vjezd," uvedl ředitel. Podle něj by se převáděné objekty mohly zatím ohradit nebo nechat propojené a užívat jak nemocnicí, tak městem. Postupně by se plocha rozšiřovala.

FN už před osmi lety opustila Fodermayerův pavilon v Doudlevcích, kde byla onkologická a radioterapeutická klinika. Nejdříve ho nemocnice bezúplatně nabídla asi 25 státním organizacím, které neměly zájem. Poté převedla pavilon na ÚZSVM, který ho v roce 2017 předal ministerstvu práce pro správu sociálního zabezpečení. Před více než deseti lety opustila FN porodnici na Slovanech, která zatím zájemce nenašla.

Na Borech zatím stále zůstává II. interní klinika, infekční klinika, ORL, plicní, kožní, urologie a klinická farmakologie. Do roku 2025 by měl být v hlavní části na Lochotíně dokončený nový pavilon chirurgických oborů a poté hned začne hlavní vlna stěhování. Nemocnice plánuje ještě na Lochotíně dodělat pavilon laboratoří a blok běžných infekčních chorob - kožní, plicní a infekční.

čtk