"Nouzové nocoviště je určeno k jednorázovému přečkání noci s tím, že je tam možné si oficiálně rozdělat oheň, postavit stan, je tam i suché WC a funguje tam provozovatel, který se tam stará o pořádek a dodržování provozního řádu," uvedl ředitel. V případě Hraniček je to soukromý majitel parcely v opuštěné vesnici, který z vlastní iniciativy nocležiště vybudoval a souhlasil s tím, aby tam přespávali náhodní návštěvníci.
K nouzovému tábořišti, kde je přístřešek a posekaná tráva, vydala správa CHKO povolení a provozní řád. "Večer tam mohou přijít, přespat a ráno odejít. Není to o tom, aby tam kempovali celý víkend," řekl ředitel.
Další nocležiště připravuje na Zlatém potoce, na cestě ze Staré Knížecí Huti pod rozhlednu Havran, lokální turistická destinace Tachov na Zlaté cestě. "Chtějí k tomu vybudovat nějakou infrastrukturu, takže to ještě letos nebude," uvedl Peckert. O zřízení dalšího jedná CHKO na vrcholu Čerchova u Domažlic, nejvyšší hoře Českého lesa (1042 metrů).
"V územní studii Český les máme nocovišť zhruba deset. Tedy síť pro lidi, kteří putují Českým lesem, aby si to mohli naplánovat od nocoviště k nocovišti," uvedl Peckert. CHKO volila místa podle potenciálu zájmu, kde nejsou zvýšené požadavky na ochranu přírody a kde se křižují turistické trasy. Správa CHKO nocoviště vyhradí v souladu se zákonem a za dodržování provozního řádu bude zodpovědný provozovatel. Aby tam nebyl nepořádek a nebyl tam kemp, což bude CHKO kontrolovat, dodal Peckert. Správa CHKO se teď dohodla s Destinační společností Český les a zástupci Stezky Českem a jednali o úpravě stezky tak, aby turisté mohli všechna nocoviště využívat.
CHKO s rozlohou 473 kilometrů čtverečních letos slaví 20 let existence. Podle ředitele chce být trvale klidovým územím pro relaxační pobyty a cyklo- a pěší turistiku. V Plzeňském kraji je alternativou turisticky zahlcené Šumavy pro ty, kteří si chtějí odpočinout v klidu a nepotřebují velké zázemí. Činnost a rozvoj staví na spolupráci s obcemi, krajem, lesy i soukromníky, všichni odmítají větší výstavbu.
čtk