Plzeňské biskupství "jde s dobou". V katedrále je nově dárcovský terminál pro příspěvky na chod chrámu

Zveřejněno v Z Plzně
Od - úterý, 14. prosinec 2021 06:59
Plzeňské biskupství "jde s dobou". V katedrále je nově dárcovský terminál pro příspěvky na chod chrámu Foto: K. Tipanová

Dárcovský platební terminál začal fungovat v plzeňské katedrále sv. Bartoloměje. Lidé mohou jeho prostřednictvím přispět na provoz a údržbu katedrály. Po poutním kostele v Neratově na Rychnovsku je plzeňská katedrála druhý kostel v Česku, kde dárcovské zařízení je. 

"My jsme se inspirovali božím slovem, ve kterém je řečeno, že dar se dává dobrovolně. A protože my máme otevřenou tuto katedrálu pro všechny, kteří tady hledají setkání s tím, co otevírá jejich životy dobru, tak jim nabízíme, aby také v solidaritě se podíleli na údržbě tohoto prostoru. Proto tady máme nový způsob, který jde s dobou. Terminál, na kterém je možné darovat peníze dobrovolně potom, co lidé katedrálu navštívili. A když se s ní loučí, tak se ptáme, jestli se jim líbila a jestli se nechtějí takto solidárně podílet," uvedl biskup Tomáš Holub.

Na terminálu si zájemce o poslání daru vybere, jakou částku chce věnovat, a přiloží platební kartu, telefon nebo chytré hodinky s bankovní aplikací, popsal systém specialista pro digitalizaci veřejného sektoru České spořitelny Petr Chlupáč. Kromě Plzně a Neratova je podle něj třetí dárcovský terminál na výstavě o sv. Ludmile v Pálffyho paláci v Praze. Na počátku roku je ale začne banka rozesílat na další místa, která o ně projevila zájem. "Jsme zájmem překvapeni, je až nad očekávání. Je vidět, že taková služba chybí," uvedl Chlupáč. Z Neratova, kde terminál mají od začátku srpna, chodí podle něj velká pozitivní zpětná vazba. Překvapivý je i výběr darů prostřednictvím terminálu. Oproti dosavadním kasičkám je měsíčně osmkrát až devětkrát vyšší, dodal Chlupáč.