V malochovu na jihu Plzeňska se objevilo další ohnisko ptačí chřipky

Zveřejněno v Aktuálně
Od - sobota, 19. únor 2022 13:45
V malochovu na jihu Plzeňska se objevilo další ohnisko ptačí chřipky ilustrační. Foto: pixabay

Letos osmé ohnisko ptačí chřipky v ČR se nachází v malochovu drůbeže v obci Lišice v okrese Plzeň-jih. Jedná se o stejnou obec jako v případě šestého ohniska, o němž Státní veterinární správa (SVS) informovala 8. února.

Chovatel nahlásil na krizovou linku veterinářů úhyn jedné nosnice z celkem 18 chovaných kusů. "Další nosnice vykazovaly klinické příznaky ptačí chřipky, jako je netečnost, poposedávání, svěšená křídla, přivírání očí, výtok z očí," uvedl mluvčí SVS Petr Vorlíček.

Veterinární inspektoři provedli na místě kontrolu, a také odebrali vzorky, které odeslali k vyšetření do Státního veterinárního ústavu Praha. Vyšetření následně potvrdilo, že se jedná o ptačí chřipku H5N1. Zbývající drůbež v chovu byla v souladu s legislativou utracena. "Vzhledem k tomu, že se jedná o stejné místo výskytu nákazy, bude platnostuzavřených pásem okolo ohniska a v nich přijatých mimořádných veterinárních opatření adekvátně prodloužena. V současné době se čeká na stanovení patogenity viru," dodal Vorlíček.