V Plzeňském kraji se mohou lidé nechat testovat na covid i o vánočních svátcích

Zveřejněno v Aktuálně
Od - středa, 22. prosinec 2021 10:18
V Plzeňském kraji se mohou lidé nechat testovat na covid i o vánočních svátcích ilustrační. Foto: Poliklinika Agel

Lidé v Plzeňském kraji se budou moci nechat testovat na covid i během vánočních svátků či v závěru roku. Některá testovací místa budou mít o svátcích zavřeno, jiná ale budou v provozu, k dispozici je dostatek volných termínů. Například plzeňská Bioptická laboratoř kvůli zvýšenému zájmu o testování na druhý svátek vánoční navýšila kapacitu. O svátcích bude pokračovat také očkování proti koronaviru.

"Testování o Vánocích bude pro obyvatele Plzeňského kraje zajištěno. Bude sice v omezeném rozsahu, ale jeho dostupnost je vzhledem k potřebám souvisejícím s hrozící možností rozšíření mutace omikron zachována," řekla hejtmanka Ilona Mauritzová (ODS). Protože se lidé o svátcích více chystají cestovat a navštěvovat své blízké, je podle hejtmanky testování možností, jak vyloučit případné nákazy. "Mobilita lidí bude logicky zvýšená a obezřetnost, opatrnost i dodržování nastavených opatření jsou zcela namístě. Děkuji všem za to, že přijatá opatření dodržují, chrání sebe i své okolí, a že se nechávají očkovat. Jsem přesvědčena o tom, že právě díky tomu také náš kraj patří v současné době k lepším a zdravějším v naší zemi," doplnila.

Například plzeňská fakultní nemocnice na webu nabízí možnost testování na každý den. Na Štědrý den je odběrné místo v provozu do 12:00, v dalších dnech, včetně vánočních svátků a Nového roku do 15:30. V krajem zřizovaných nemocnicích se podle jejich mluvčího Jiřího Kokošky může veřejnost testovat v Klatovské a Rokycanské nemocnici, testovací centra jsou tam v provozu ve stejné dny jako jindy. Klatovská nemocnice netestuje o víkendu, tedy ani 25. a 26. prosince, na Štědrý den je testování možné jen ráno. Rokycanská nemocnice má testovací dny kromě úterý a soboty. "V obou nemocnicích je během vánočních svátků stále k dispozici velké množství termínů pro objednání na test," řekl Kokoška.

Plzeňská Bioptická laboratoř, která kromě vlastních odebraných vzorků vyhodnocuje testy i pro některé nemocnice nebo testovací centra, bude mít podle ředitelky Zdeňky Duškové zavřeno 24. a 25. prosince a 1. ledna. "Na 26. prosince jsme měli už velký počet zájemců o odběr testu, takže jsme ještě rozšiřovali kapacity. Budeme také vyhodnocovat testy, které některé nemocnice odeberou 25. prosince," řekla. Plzeňská nemocnice Privamed nabude mít v provozu odběrové místo na testy od 24. do 26. prosince a od 31. prosince do 2. ledna. V ostatních dnech nabízí rezervační systém dostatek volných termínů.

Bezplatně nyní mohou podstoupit dva PCR testy měsíčně lidé s dokončeným očkováním proti covidu-19. Pět PCR testů měsíčně pojišťovna hradí lidem mladším 18 let, osobám s jednou dávkou očkování a osobám s kontraindikací k očkování. Od 22. listopadu se testy na koronavirus až na výjimky neuznávají jako covidový certifikát. V provozovnách služeb, v restauracích, na kulturních či sportovních akcích se lidé musejí prokázat dokončeným očkováním nebo potvrzením o prodělání covidu v posledních šesti měsících. Negativní PCR či antigenní test se uznává například pro návštěvy nemocnic nebo zařízení sociálních služeb, využít v tomto případě ale nelze samotesty.

čtk