×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

V Plzeňském kraji začíná zimní sezona, upravené jsou první stopy pro běžkaře

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - pátek, 1. prosinec 2023 14:01
V Plzeňském kraji začíná zimní sezona, upravené jsou první stopy pro běžkaře ilustrační. Foto: Ski areál Špičák

Díky nově napadanému sněhu, kterého je ve vyšších polohách Šumavy i víc než půl metru, v Plzeňském kraji začíná zimní lyžařská sezona. Upravené jsou první kilometry stop na Šumavě a v Českém lese, o víkendu by se měly rozjet v Železné Rudě i první vleky.

"Dnes (ve čtvrtek) se stopy na Železnorudsku zatím ještě neupravují, uvidíme, jak to bude v příštích dnech. V sobotu se ale začne lyžovat na sjezdovce na Weissově louce a pojede i malý vlek na Samotách," řekla Ivana Vybíralová z infocentra v Železné Rudě.

Do stop už ale mohou vyrazit běžkaři například v okolí Modravy i Prášil. Na Modravě je podle tamního infocentra kolem 20 centimetrů sněhu, na hřebenech ještě více. Ve středu se skútrem upravovaly stopy Modrava - Březník v délce 7,5 kilometru, šestikilometrová trasa Na Ztraceném - Černohorská nádrž - Filipova Huť a také dvoukilometrový úsek Černohorská nádrž - Modravský most. Stejné trasy projíždí skútr i dnes.

V Prášilech mají až 40 centimetrů sněhu a na hřebenech kolem 70 centimetrů. Lyžařské trasy v oblasti se prozatím strojově neudržují, postupně ale začínají být prošlápnuté od prvních nedočkavých běžkařů. První stopy se ve středu upravovaly také v Horské Kvildě, kde je do 30 centimetrů sněhu. Projeté jsou stopy Horská Kvilda - Kvilda, Horská Kvilda - Danielova cesta - Zhůří - Horská Kvilda a také trasa Horská Kvilda - Filipova Huť.

Dostatek sněhu umožnil také úpravu stop v Českém lese na Domažlicku v okolí Čerchova a Capartic. V úterý rolba projela Čerchovský okruh a půlkilometrový okruh kolem vrcholu Čerchova. Silnice na Rozcestí pod Čerchovem byla protažena pluhem. Ve čtvrtek byly protaženy stopy a upravena trať na louce v Caparticích.

"Lyžařské podmínky jsou velmi dobré, předpověď počasí slibuje mrazivý víkend. Doporučujeme všem lyžařům vyrazit do stopy, problém s mazáním určitě nebude," zve domažlický lyžařský klub Sněhaři.