V Plzni chtějí očkovat 500 lidí denně, u lékařů je o vakcínu obrovský zájem

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 4. leden 2021 13:56
IMG_1487 Staniční sestra Dana Polívková z Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny připravuje vakcínu k aplikaci. Foto: FN Plzeň

Až 500 zaměstnanců denně chce naočkovat vakcínou proti nemoci covid-19 plzeňská fakultní nemocnice (FN). Prvních 975 dávek vakcíny dostala 30. prosince, zpočátku očkovala 50 lidí denně, od 5. ledna počty navýší. 

Pro očkování nemocnice vyčlenila pavilon 61 v bývalé Vojenské nemocnici, který následně prošel potřebnými úpravami. "Proběhly v něm drobné rekonstrukce prostor, zajistili jsme dodávky počítačové techniky, nábytku, dalšího zdravotnického vybavení," uvedl náměstek pro léčebně preventivní péči Eduard Kasal. Dalšími očkovacími pracovišti na Borech je Klinika infekčních nemocí a cestovní medicíny a na Lochotíně budou k dispozici očkovací centra v rámci Ústavu imunologie a alergologie a zároveň na Klinice pracovního lékařství. Samozřejmostí jsou potřeby pro případnou resuscitaci či nové telefonní linky.

Očkovat bude šest týmů

V každém očkovacím týmu bude přítomen lékař se sestrou, na recepci bude administrativní pracovník a dalším zaměstnancem bude pracovník, který bude obsluhovat infolinku a distribuci pacientů do jednotlivých ambulancí. Ve specializovaném pavilonu 61 budou očkovat tři týmy, celkem pak ve FN Plzeň bude pracovat šest očkovacích skupin.

S každým zájemcem o očkování před aplikací hovoří lékař, který zjišťuje jeho zdravotní stav a potřebnou anamnézu. Klient podepíše informovaný souhlas, po aplikaci vakcíny je vygenerován druhý termín očkování a součástí celého procesu je vydání očkovacího průkazu. Posledním krokem je 30 minut strávených v čekárně pro případné nežádoucí reakce.

Zájem u zaměstnanců je obrovský

Z více než 4100 zdravotnických pracovníků projevilo zájem o očkování 75%, podobný zájem je i u nezdravotnických profesí, ve kterých pracuje 850 zaměstnanců. "V první fázi jsou očkováni zaměstnanci covidových pracovišť, odběrových míst, očkovacích center seniorských pracovišť, management nemocnice a rizikoví hospitalizovaní pacienti, kteří jsou starší 65 let či chroničtí pacienti s klinicky rizikovými faktory. Očkování těchto nemocných proběhne v rámci jejich pobytu v nemocnici, kde je pro ně zajištěna veškerá péče a servis," doplnil ředitel FN Plzeň Václav Šimánek.

Další dodávka vakcín do FN Plzeň je plánována na 7. ledna. Následné termíny jsou v týdenních intervalech, v lednu by mělo být do FN Plzeň celkem distribuováno 17 550 dávek vakcín. Ve spolupráci s Krajským úřadem Plzeňského kraje pak nemocnice řeší distribuci vakcín do dalších zdravotnických zařízení v regionu.