Modernizace bude probíhat za plného provozu a bude kladen maximální důraz na šetrnost vůči okolnímu prostředí i stálé zajištění služeb pro obyvatele. Během rekonstrukce ČOV dojde ke kompletní obnově zastaralé strojní technologie, ke stavebním úpravám objektů a výstavbě nových prvků, ty rozšíří a ochrání technologické zázemí čistírny.
Zásadním přínosem projektu bude snížení energetické náročnosti provozu díky instalaci nových, účinnějších zařízení. Při návrhu technologií byla důsledně uplatněna kritéria využívání moderních, ale zároveň praxí ověřených řešení, která minimalizují negativní vlivy na životní prostředí – včetně hluku, rizika havárií, zhoršení kvality ovzduší či ovlivnění vodního recipientu. Výsledkem bude zlepšení jakosti vypouštěné vody a schopnost efektivně zpracovávat odpadní vody od vyššího počtu obyvatel.
I po rozšíření kapacity bude ČOV nadále splňovat podmínky platného vodohospodářského povolení, přičemž zvýšení bilančních limitů bude plně kompenzováno vyšší účinností čištění. Rekonstrukce se týká celé řady technologických a stavebních celků – od kalového hospodářství přes nitrifikační, regenerační a vyhnívací nádrže až po elektroinstalace, plynové hospodářství, fotovoltaickou elektrárnu a osvětlení areálu. Projekt klade důraz jak na technickou kvalitu, tak na provozní spolehlivost celé čistírny.
Zhotovitelem stavby je Společnost pro ČOV Rokycany, tvořená třemi partnery – firmami VHS stavby a. s. (správce stavby), MEDMES, spol. s r. o. a BAGGER BS s. r. o. Celková cena dosahuje skoro 148 milionů korun.
Rokycany tímto krokem vstupují do klíčové fáze modernizace městské infrastruktury, která má zajistit udržitelný a šetrný provoz čistírny i v dalších desetiletích.