Vánoční trhy zahájí ohňostroj. Poprvé nabídnou vyhlídkové kolo. Co neočkovaní?

Zveřejněno v Z Plzně
Od - pondělí, 22. listopad 2021 13:09
Vánoční trhy zahájí ohňostroj. Poprvé nabídnou vyhlídkové kolo. Co neočkovaní? Foto: M. Osvaldová

Zhruba stovku stánků, tradiční zvonici, živý betlém, kolotoč, ale třeba také 28 metrů vysoké vyhlídkové kolo. To vše nabídnou plzeňské vánoční trhy, které začnou v úterý a potrvají až do 23. prosince. Přístup na ně budou mít i neočkovaní, za kontrolu "bezinfekčnosti" zodpovídají samotní stánkaři. "Je na každém prodejci, aby doklad vyžadoval," upozornil jeden z pořadatelů trhů Jaroslav Strohschneider.

Trhy začnou oficiálně v úterý v 10 hodin, vrcholem prvního dne bude slavnostní zahájení s ohňostrojem v 18 hodin. Stánků je letos na náměstí zhruba 100. "Je to méně, než v dobách dřívějších. Spousta prodejců odpadla," podotkl Strohschneider. Jako na každých trzích nebudou chybět ukázky z lidových tradic a řemesel se zaměřením na vánoce a vánoční tématiku. Děti pak potěší oslík s ovečkami v živém betlémě nebo program plný vánočních koled či populární ponocný.

Dominantou letošních trhů bude vyhlídkové kolo. Lidé mohou z výšky 28 metrů vidět samotné trhy i velkou část Plzně. "Pojme 72 lidí. Jedna jízda potrvá tři minuty," upřesnil Strohschneider.

Kontrolu bezinfekčnosti mají provádět stánkaři

Podle Strohschneidera nemohou organizátoři jako soukromé osoby zamezit vstup lidem na veřejné prostranství. Teoreticky tak mohou na trhy přijít i lidé neočkovaní a ti, kteří covid v posledních 180 dnech neprodělali. "Je na každém prodejci, který pod tuto kategorii spadá, aby se řídil aktuálně platnými nařízenimi. Pokud třeba prodává občerstvení, aby potvrzení vyžadoval. Apelujeme na lidi, budeme mít smyčku, která se bude neustále pouštět v rozhlasu, ale to je tak asi všechno, co můžeme udělat," vysvětlil. Sám ale tato omezení úplně nechápe. "Je to trochu zvláštní. Do obchodního centra, kde jsou uzavřené prostory, tam se to neřeší a venku, kde se člověk prochází, tak se mají dělat nejpřísnější restrikce," dodal.