Váš pětiletý syn má leukémii. Poklidně žijící rodině se obrátil život naruby

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - čtvrtek, 16. leden 2020 14:56
patrik 1 Pětiletý Patrik bojuje s leukémií.

Loni v červenci diagnostikovali lékaři pětiletému Patrikovi akutní lymfoplastickou leukémii. Rodina, která má ještě další tři děti, se musela přestěhovat ze Sokolova do Plzně a doslova jí to obrátilo život naruby.

Až do července žila rodina spokojeně a radovala se z maličkostí. Čtyřletá Natálka se snažila mamince pomáhat se svými bratry, sedmiměsíčním Míšou, dvouletým Jiříkem a byla parťačkou i pro pětiletého Patrika. Pak ale přišla krutá diagnóza. „Patrik onemocněl akutní lymfoblastickou leukemií. Zatím prochází drobnými komplikacemi jako ostatní pacienti a zvládá to,“ prohlásil Tomáš Votava, vedoucí lékař Hematologicko-onkologického oddělení Dětské kliniky Fakultní nemocnice v Plzni.

„Ve mě byl v tu chvíli strach, stres a začala jsem strašně plakat. Říkala jsem si furt otázku: "Proč můj syn, proč se to stalo mému synovi tohle",“ svěřila se maminka Michala Röslerová. Rodina si podle ní uvědomila, že musí pro záchranu a léčbu svého syna udělat maximum. Rozhodli se proto přestěhovat ze Sokolova do pronajatého bytu do Plzně, aby mohli být synovi co nejblíže a navštěvovat ho v nemocnici. Otec přišel o práci. Ale snažil se být mamince oporou a pomáhat s dětmi, když musela být maminka s chlapečkem v nemocnici. „Nejhorší asi v té celkové léčbě je, když chodí na tu lumbální punkci nebo na kostní dřeň, kdy ho vidíte na sále, jak tam leží. Prostě jak to dítě trpí. Ten, kdo si to nezažije tak neví. Naštěstí je Páťa silný a zvládá léčbu dobře,“ popsala maminka. Patrik má podle ní za sebou druhý protokol chemoterapií.

Rodina žije v nepříliš ideálních podmínkách v pronajatém bytě. Otec chodí na brigády, ale i tak mají velké finanční problémy. Když není Patrik v nemocnici, spí společně se svými rodiči a dvěma sourozenci v jedné posteli. „Určitě bychom byli rádi, abychom nejenom Páťovi, ale všem čtyřem dětem zařídili nový pokojíček,“ přeje si maminka. Pacient s akutní lymfoblastickou leukemií by přitom měl být ve sterilním prostředí. Velké nároky jsou i na jídlo a hygienické potřeby. „V tom domácím prostředí jsou pak ti pacienti odkázáni na svoje vlastní zdroje, protože my jim tady odtud už nemůžeme moc pomoc. Finančně to rodinu může zatěžovat,“ potvrdil Votava. Přesto se rodina nevzdává. „Až se uzdravím tak se těším k babičce a do školky a do školy,“ plánuje Patrik. Toho teď čeká ještě několik chemoterapií. Pokud nenastanou žádné komplikace, čeká ho potom další rok udržovací léčby.

Transparentní účet na pomoc rodině malého Patrika: 123–1088260257/0100