Ve Fakultní nemocnici v Plzni roste "Obláček". Pro pacienty i dárce dřeně

Zveřejněno v Z Plzně
Od - pátek, 24. červen 2022 06:59
Ve Fakultní nemocnici v Plzni roste "Obláček". Pro pacienty i dárce dřeně Foto: M. Osvaldová

Na nejvyšším pavilonu Fakultní nemocnice Plzeň vyrůstá nová dvoupodlažní nástavba určená pro hematoonkologické oddělení. Stavbu z oceli a skla, pro níž se vžil název Obláček nad Plzní, navrhla známá architektka Eva Jiřičná. Kolaudaci plánuje Český národní registr dárců dřeně na začátek roku 2024, první pacienti by v nových prostorech mohli být léčeni na jaře roku 2024.

Nástavba Obláčku na osmipatrové budově přímo nad hematologicko-onkologickým oddělením je budována ze skla a kovu. Aktuálně bylo dokončeno 75 % ocelové konstrukce a byly zahájeny stavební práce uvnitř budovy. V letních měsících se stavaři zaměří především na dokončení detailů ocelové konstrukce a budou pokračovat práce na opláštění nástavby. "Nadstavba je na ploše zhruba 120 x 40 metrů a na výšku má asi deset metrů. Teď jsme dva měsíce před dokončením ocelové konstrukce, což je finančně v první pětině nákladů," uvedl projektový manažer Miroslav Holub. Odhad ceny se podle něj aktuálně pohybuje od 250 ke 400 milionům korun. Kvůli pohybujícím se cenám materiálu ale nelze zatím konečná cena odhadnout. Obláček má nabídnout veselé, prosvětlené interiéry, jeho fasádu zvenku doplní i symbolické zlaté neonové slunce a nabídne výhled doslova na celé město. Podle Holuba výstavba probíhá za plného provozu. "Je tady 2500 metrů čtverečných fasády, z toho bude 80 procent skla," popsal. 

Hematoonkologické oddělení nyní sídlí ve třech různých budovách, v šesti různých patrech. "To není komfortní pro personál, pro péči o pacienty a hlavně pro pacienty samotné," prohlásil primář oddělení Pavel Jindra. V nové stavbě se soustředí specializovaný laboratorní trakt i ambulance, kde se pacienti léčí a kam chodí na kontroly. Bude tu i prostor pro separátory pro dárce krevních destiček a kostní dřeně. Lůžková část, kterou nemocnice před časem rekonstruovala, se do nové nadstavby stěhovat nebude. Oddělení má devět transplantačních lůžek, osm lůžek na leukemické jednotce a 20 standardních lůžek. Přemístěním ambulance do Obláčku se uvolní místo pro další transplantační lůžko. "Je to potřeba, protože pacientů, kteří potřebují transplantaci, potřebují hematoonkologickou léčbu, přibývá," řekl Jindra. Plzeňské oddělení je v současnoti největším transplantačním centrem kostní dřeně v Česku. Loni zde lékaři provedli 151 transplantací.

O stavbu Obláčku se zasloužil bývalý primář plzeňské hematoonkologie a zakladatel registru dárců dřeně Vladimír Koza. Projekt se připravoval už v roce 2012. Největší překážkou ale byl fakt, že budova patří státu, a tak nástavbu, kterou prová soukromá firma, musela posvětit vláda. To se povedlo nakonec v roce 2020 poté, co tehdejší kabinet udělil výjimku, která střechu prohlásila za trvale nepotřebný pozemek pro stát.