Vedení Plzně se připojí ke květnové výzvě. Do práce bude jezdit na kole

Zveřejněno v Aktuálně
Od - pátek, 28. duben 2023 11:29
Vedení Plzně se připojí ke květnové výzvě. Do práce bude jezdit na kole Foto: město Plzeň

Ke květnové celostátní výzvě Do práce na kole, jejímž cílem je poukázat na důležitost městské cyklistiky, ale i životního stylu, a veřejného prostoru, se letos aktivně připojuje také vedení města Plzně. Do akce, jež se koná od 1. do 31. května, se z vedení města přihlásili a vytvořili tým náměstkyně primátora Lucie Kantorová, náměstci Pavel Bosák a Aleš Tolar a radní města Světlana Budková a Tomáš Morávek. Magistrát letos poprvé prostřednictvím odboru sportu přispívá na účast i svým zaměstnancům a motivuje je tak k dojíždění do práce na kole.

 

„Akce Do práce na kole upozorňuje nejen na zdravý životní styl, ale i na problematiku udržitelné městské mobility, kde je žádoucí, aby se na kole přepravovalo po městě více lidí. Město se k tomu snaží vytvářet podmínky, budovat cyklostezky a další infrastrukturu a také apelovat na lidi, aby kolo k běžnému pohybu po městě využívali. Proto chceme jít příkladem a kampaň Do práce na kole velmi rádi i vlastní účastí podpoříme,“ uvedl Aleš Tolar, náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí s tím, že během května chce absolvovat na cestách z domova na radnici i na různá jednání co nejvíce kilometrů na kole.

„Důvodů, proč se do práce či do školy dopravovat aktivně, bezmotorově, je celá řada. Kromě již zmíněných výhod přispěje pravidelná jízda na kole k lepší fyzické i psychické kondici. Věřím, že se i díky této výzvě bude cyklistika v našem městě ještě více rozvíjet. Není cílem nasbírat co nejvíce kilometrů, ale zkusit se pravidelně hýbat a užívat si radost z cesty,“ řekl radní pro oblast podpory sportu, mládeže a tělovýchovy Tomáš Morávek.

O aktivní způsob dopravy projevily zájem a do květnové výzvy se přihlásily již více než tři stovky Plzeňanů a za město Plzeň a městské organizace přes dvě desítky týmů. Připojit se plánuje ještě mnoho dalších zaměstnanců magistrátu.

Do kampaně Do práce na kole se kromě cyklistů mohou zapojit běžci, chodci, nebo vozíčkáři. Jezdit se bude i na koloběžkách, bruslích a longboardech. Registrovat se do 13. ročníku této akce mohou jednotlivci i skupiny ještě do 30. dubna.

„V Plzni se akce účastní přes 1 200 lidí z desítek firem a organizací. Pořádá ji spolek AutoMat a v našem regionu koordinuje organizace Plzeň na kole,“ vysvětlil člen spolku Plzeň na kole, který se dlouhodobě věnuje zlepšování podmínek pro městskou cyklistiku, Daniel Soutner.