„Pro nás je důležitý rozvoj hráčů. Viktoria je špičkou naší pyramidy. Chceme být stanicí pro všechny talenty z regionu, Rakouska i ostatních zemí,“ uvedl Dellenbach. V minulosti zbohatl díky provozování sítě myček aut, ale výrazně se angažuje ve fotbalovém světě. V roce 2020 se stal ředitelem mládeže švýcarského fotbalového klubu FC Basilej, později začal působit v rakouských klubech Hartbergu v první a Lafnitzu v druhé lize, s nimiž bude Plzeň spolupracovat.
Jak by měl celý projekt ideálně fungovat?
Společně s akademií v Laufnitzu a Hartbergem v první rakouské budneslize zapadá Viktoria ideálně do našeho výchovného konceptu. Mladí talentovaní hráči dostávají skvělou příležitost, aby se přes akademie a spolupráci profesionálních týmů dokázali prosadit a udělat mezinárodní kariéru. Přesně to je naše filozofie. A nároky v Plzni jsou mnohem větší než v rakouských klubech. Viktoria musí hrát v popředí tabulky a pravidelně v pohárech, to je naším cílem. Zároveň nyní máme všechny platformy, které pro rozvoj hráčů potřebujeme.
Liga mistrů je sen, nebo reálný cíl?
Myslím, že vám nikdo neřekne, že nechce hrát Evropu, Ligu mistrů. Tak jo to i pro nás. I proto je Plzeň klubem, který musí hrát na předních pozici v české lize. Na účasti v evropských pohárech budeme pracovat každý den a tvrději, než doposud. Věřím, že je budeme hrát pravidelně, to je naším cílem.
Není zvykem, aby společnosti ze západu Evropy vstupovaly do fotbalového klubu v České republice. Co vás k tomu vlastně přimělo?
I mě překvapuje, že jsme takovými průkopníky. Nezabývali jsme se ostatními českými kluby. A jestli jsme viděli něco, co ostatní ne, jsem za to rád. Divil jsem se, že to tak je. Česká liga patří k patnácti nejlepším v Evropě, fotbal tady má velkou tradici a vychoval skvělé fotbalisty. Navíc jste naši sousedé, dává smysl spojit se a spolupracovat. Že na to nikdo nepřišel před námi, to nedokáži posoudit. Pro nás je to v každém případě dobrý a pečlivě zanalyzovaný krok.
Na propojení výchovy talentů ve všech třech klubech – Laufnitzu, Hartbergu a Plzni - bude dohlížet nizozemský trenér Percy van Lierop, jenž působil v akademii Salcburku či Ajaxu Amsterdam. Co pro vás tento člověk znamená?
Pro mě je osobou, bez níž bych ve fotbale vůbec nebyl. Je to jeden z nejlepších lidí co se týče rozvoje fotbalových talentů, kterým dokáže pomoci udělat skvělou kariéru. Je autorem tréninkové filozofie, na hřišti dohlíží na její realizaci. Neustále vybízí trenéry k tomu, aby se dál rozvíjeli. Naším společným cílem je vychovat hráče, kteří by mohli být rozdílovými v Lize mistrů. To je naše zásadní meta, která může přinést i ekonomickou stabilitu pro všechny naše kluby.
K hráčům Viktorie jste promluvil už před sezonou na herním kempu v Rakousku. Co od vás slyšeli?
Pro současné hráče se nic nemění. Pro nás je důležité z každého dostat maximum a diskutovat s každým o jeho budoucnosti, od nejmladších po nejstarší. Je důležité, abychom především mladým ukázali, jak jim můžeme pomoci v budoucím rozvoji. To se děje málo. Pro mě je extrémně důležité mít vždy plán, i po konci kariéry. Nemusí vyjít, ale nemít plán není žádná možnost. Každý v klubu musí pracovat na 100 procent, to platí nejen pro hráče, ale i pro nás. Mé nároky jsou, že každý pro společnou věc musí dělat maximum. Pokud to hráči dělají, i nepříznivý výsledek, který z toho vzejde, musíme akceptovat. Protože jsme udělali maximum. Ale problém je, pokud někdo pracuje na půl plynu a pak si stěžuje.
Bude systém tréninku na všech vašich platformách totožný tak, aby byl všem hráčům srozumitelný herní styl?
Nikoliv. Rozestavení není pro dobrého fotbalistu rozhodující. Jde o to, aby se dokázali přizpůsobit různým systémům. Pak je vše jednodušší. Dnešní fotbal vyžaduje flexibilitu a schopnost přecházet na různá rozestavení i s ohledem na soupeře. Herní systém je jen část rozvoje hráčů. Jde o to, aby dosáhli takových schopností, aby zvládali hrát v různých systémech.