Vodárna Plzeň chystá den otevřených dveří, veřejnost se dostane přímo do provozů

Zveřejněno v Aktuálně
Od - čtvrtek, 2. březen 2023 15:07
Vodárna Plzeň chystá den otevřených dveří, veřejnost se dostane přímo do provozů Foto: Vodárna Plzeň

Bohatý zábavný program pro veřejnost a hlavně děti připravila u příležitosti Světového dne vody Vodárna Plzeň. Tradiční den otevřených dveří se uskuteční 25. března od 10:00 do 16:00 hodin.

F 0237 A11 6991Při Dni otevřených dveří se může veřejnost podívat do dvou největších provozů – úpravny vody na Homolce a ČOV Plzeň v Jateční ulici. "V obou provozech přivítáme zájemce při komentovaných prohlídkách, je ale nutná registrace. Prohlídky začínají v 10 hodin," uvedla mluvčí Vodárny Plzeň Dana Veselá.

U hlavní administrativní budovy VP a.s. v Malostranské ulici je připraven zejména pro malé návštěvníky bohatý program. Děti si projdou vodní stezku, na níž budou plnit různé úkoly a kvíz spojený se zajímavostmi kolem pitné i odpadní vody a připravíme i různé další aktivity jako laboratoř slizu, výrobu placek, malování na obličej, skákací hrad, kino, fotokoutek a také ohniště s možností opéct si špekáček. Samozřejmě nebude chybět maskot Bonifác, který provede děti koloběhem vody v přírodě pomocí rozšířené reality. Na ČOV připravíme skákací hrad, malování na obličej pro děti a přistavíme speciální kanalizační vozidlo Mercedes-Benz.

Plakát 1Na akci se představí i další společnosti. "Čistá Plzeň přiveze k prohlédnutí popelářský vůz, což je pokaždé zejména pro děti velký magnet. Městská policie Plzeň přijede už tradičně se skákacím hradem a připraví si pro děti výchovný program o bezpečnosti na silnicích i mimo ně. Letos přivítáme také nové partnery – Diakonii Plzeň, která je jedním z nejvýznamnějších poskytovatelů sociálních služeb v ČR  a Nadaci pro transplantace kostní dřeně, jež pomáhá od roku 1992 po celé České republice nemocným s onkologickým onemocněním krve, zejména s leukémiemi a lymfomy, ale i s dalšími život ohrožujícími krevními chorobami," dodala Veselá.

Světový den vody se slaví každoročně 22. března na celém světě. Vyhlásila ho Organizace spojených národů (OSN), aby připomínal důležitost vody pro celou naši planetu. Právě touto akcí si připomínáme, že voda je naším nejcennějším přírodním zdrojem a stává se čím dál cennější komoditou.

Průměrná denní spotřeba pitné vody na člověka je v Plzni 98 litrů. Skoro 25 litrů spotřebujeme na splachování WC, další litry při osobní hygieně, na praní, při úklidu, mytí nádobí, splachování WC a podobně. Je důležité s vodou šetřit a vědět, že například slabě kapající kohoutek může vyplýtvat až 24 litrů za den, silně kapající dokonce až 54 litrů denně a protékající WC až 150 litrů denně. Umýváme-li nádobí ručně 2x denně, spotřebujeme asi 70 litrů vody. Naplníme-li myčku jedenkrát denně, spotřebujeme při použití ekonomického programu přibližně jen 10-20 litrů vody.