Vodárna: Tuky z pánví nepatří do kanalizace

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - středa, 3. únor 2021 10:20
frying-pan-4577843_1920 ilustrační, pixabay

Použitý olej či tuk po smažení nepatří do kanalizace, způsobuje tam velké problémy. Namísto vylévání do odpadu přes dřezy či toalety je dobré ho odevzdat ve sběrných dvorech nebo do speciálních popelnic.

Právě o Vánocích je to aktuální otázka, protože snad v každé domácnosti se na Štědrý den podává smažený kapr nebo řízky. A v pánvích pak zbyde použitý tuk, který bychom neměli vylévat do odpadu. Pro potrubí totiž znamená značnou zátěž: po vylití do dřezu nebo toalety tuk tuhne a usazuje se na stěnách kanalizace a nabaluje na sebe stále další nečistoty, jako jsou ubrousky, hygienické potřeby nebo hadry.  Důsledkem je jednak výrazný zápach, nižší průtočnost nebo dokonce ucpání kanalizačního potrubí.

Jak tedy s použitým tukem správně naložit?

Větší množství oleje ze smažení, například z fritézy, je nutné přelít do uzavíratelné lahve a tu pak odvézt do sběrného dvora nebo vložit do speciálních kontejnerů pro použité oleje.

Co nepatří do odpadu:

Biologický odpad jako zbytky jídel, zeleniny, ovoce a dalších potravin Odpady z kuchyňských drtičů (jejich instalace s odpadem rozdrceného materiálu do kanalizační sítě je nepřípustná)Tuky a oleje (fritovací a ostatní oleje z domácností) Chemikálie a další nebezpečné látky Staré barvy, ředidla, lepidla Kyseliny, hydroxidy, detergenty Mazadla, oleje a další ropné látky Zbytky čistících prostředků Domácí a zahradní chemie Radioaktivní látky, infekční a karcinogenní Stavební hmoty Léky Roušky, hygienické potřeby, vatové tyčinky, vlhčené ubrousky

Fotogalerie