Vydejte se na novou komentovanou prohlídku a seznamte se se slavnými podnikatelskými jmény

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - středa, 9. srpen 2023 11:35
Vydejte se na novou komentovanou prohlídku a seznamte se se slavnými podnikatelskými jmény Ilustrační foto: Visit Plzeň

Turistické informační centrum Visit Plzeň připravilo na letošní sezonu atraktivní novinku: komentovanou prohlídku, která účastníky seznamuje s úspěšnými plzeňskými podnikateli, z nichž mnozí - na rozdíl třeba od Emila Škody - již upadli v zapomnění. Objevte příběh podnikatelských úspěchů a někdy pádů Jana Cingroše, Tomáše Khüryho, rodiny Brožíkových a  dalších velkých jmen našeho města.

Martinská ulice v centru Plzně se nejmenuje podle kdejakého Martina, ale podle stavitele Martina Stelzera, který v Plzni postavil stovky budov a dalších staveb včetně Měšťanského pivovaru, Staré synagogy anebo Saského mostu. Václav Brožík starší byl naopak dvorním dodavatelem kočárů pro císaře Františka Josefa I. Jeho syn Václav se poté s Františkem Křižíkem podílel na rozjezdu plzeňské tramvajové dopravy a z výroby kočárů přesedlal na výrobu automobilových karoserií.

Kdo ale vydláždil plzeňské ulice, kdo vyráběl nejlepší kachlová kamna v Rakousko - Uhersku, jaký rodinný klan podnikal v lokalitě U Zvonu, kdo byli první plzeňští fotografové anebo jaká firma sídlila v domě U Zlatého lva? To vše se zájemci dozví na komentované prohlídce Stopy průmyslové revoluce, která se do konce prázdnin koná ještě v sobotu 12. a 19. srpna vždy od 15:30. Prohlídka začíná před Turistickým informačním centrem Visit Plzeň vedle radnice. Vstupenky je možné zakoupit online anebo v infocentrech.