×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9969

Výhled na Vršíček u Rokycan musíme zachovat, říká ředitel Progroup

Zveřejněno v Aktuálně
Od - úterý, 13. duben 2021 22:13
Progroup_COO_Philipp_Kosloh_2 Ředitel společnosti Progroup působící v Rokycanech Philipp Kosloh.

Jednání o rozšíření výrobní haly rokycanské společnosti Progroup se táhnou již třetím rokem.  Toto rozšíření je přitom pro další rozvoj firmy zcela nezbytné. Jak v rozhovoru pro Plzeň.cz říká ředitel společnosti Progroup působící v Rokycanech Philipp Kosloh, někteří rokycanští radní se obávají, že by například plánované rozšíření závodu na výrobu lepeného kartonu u dálničního sjezdu mohlo omezit výhled na poutní kapli Navštívení Panny Marie na nedalekém Vršíčku. A vedení Progroup je připraveno jim vyjít vstříc.

Pane řediteli, jak vnímáte obavy některých rokycanských radních o výhled na kapličku? Jsou naprosto oprávněné. Už sám příběh kaple na Vršíčku a její spojení s morovými epidemiemi v sedmnáctém a osmnáctém století je fascinující. Je to zkrátka důležité místo a my se po téměř dvaceti letech cítíme v Rokycanech jako doma, takže Vršíček je samozřejmě významný i pro nás.

Rokycany mají vůbec ideální polohu a situaci. Díky dálnici je město dobře dostupné z Prahy, z Plzně i z Německa. A není tu o práci nouze. Současně všichni, včetně zahraničních investorů, oceňují krásnou přírodu. Chápeme, jak je místní krajina cenná, proto jsme už při založení závodu investovali nemalé prostředky do terénních úprav, abychom s ní lépe splynuli.

Společnost Progroup nejen, že v průběhu současné krize nepropouštěla, ale chce dokonce dále růst. Je to v souladu s chystaným územním plánem, který má například nově zakázat průmyslové stavby vyšší než patnáct metrů? Výrobní závod Progroup v Rokycanech je jedním ze 14 zařízení ve střední Evropě. Vyrábíme lepený karton, používaný nejčastěji v obalovém průmyslu. S rostoucím trendem směrem k online nakupování je zapotřebí více obalů, což znamená, že je odvětví na vzestupu. Náš přístup jde ruku v ruce i s trendem udržitelnosti, protože používáme materiály na bázi vláken, která lze recyklovat. Ve výrobním procesu navíc šetříme energii a vodu.

Je pravda, že naše výroba v Rokycanech je nyní na křižovatce. Rosteme, přáli bychom si zaměstnat další lidi a více se samozřejmě podílet i na rozvoji města. To ale nedokážeme bez toho, aniž bychom těsně vedle dálnice postavili novou skladovou halu.

Je důležité si uvědomit, že role výrobních podniků se v Evropě dramaticky mění. Už nejde jen o výrobu, pozornost se stále více upíná k přírodě, ke kvalitě života, ke komunitě a ke kulturním hodnotám. Výškový limit patnácti metrů nám dává smysl, minimálně v zastavěných částech města, kde žijí lidé. O lokalitách v těsném sousedství s dálnicí je ale dobré přemýšlet v širším kontextu, i ekonomickém. Naše výroba je čistá, nehlučná a nijak město nezatěžuje teď, ani v budoucnu. Nicméně opravdu vnímáme, jak unikátní je krajina Rokycanska, proto jsme připraveni s městem jednat a upravit naše plány tak, abychom mohli růst, a přitom neomezili výhled na Vršíček.