Vypěstujte si saturejku nejen k luštěninám

Zveřejněno v Dům & Zahrada
Od - středa, 26. květen 2021 10:10
Vypěstujte si saturejku nejen k luštěninám ilustrační. Foto: pixabay

Saturejka se u nás rychle zabydlela s rostoucí oblibou vaření luštěninových pokrmů. Luštěniny díky ní skvěle chutnají a lépe je budete i trávit. Tato bylinka si k nám našla cestu z teplých oblastí Středomoří a daří se její pěstování i u nás.

saturejka plzen czV zahradnictví si můžete koupit nejčastěji dva druhy. Saturejku zahradní, která je jednoletá a méně náročnější saturejku horskou, vytrvalou bylinu, která vytváří nižší keříky a časem dřevnatí. Saturejka horská je vhodná i do skalek. Potřebuje sluneční stanoviště a propustnou půdu. Nesnese dlouhodobé přemokření. Na zimu je nutné ji přikrýt listím nebo chvojím, jinak vám zmrzne. Z jara se nebojte radikálnějšího řezu, rostlina znovu obrazí.

Saturejka zahradní je skvělým pomocníkem při odpuzování škůdců, hlavně mšice se vašemu záhonu budou vyhýbat. Pokud celou úrodu saturejky nezpracujete při přípravě jídel, potěšíte i motýly a včely, pro které je důležitou medonosnou rostlinou.

Saturejka nejčastěji v kuchyni přidává k hrachu a fazolím, aby zmírnila nadýmání. Skvěle se hodí i do mletých mas, pomazánek a k rybám.