Vypuďte pavouky jednou provždy z domu

Zveřejněno v Dům & Zahrada
Od - úterý, 23. březen 2021 11:57
pavoučí sít plzen cz ilustrační, pixabay

Přesto, že jsou pavouci užiteční tvorové, není jejich návštěva v našich domovech žádaná. Mnoho lidí se jich štítí nebo dokonce bojí. Většina pavouků žije venku. Pokud se dostanou dovnitř, máte několik možností, jak je odpudit nebo zabít. Především v zimním období u vás hledali přístřeší a potravu.

ilustrační, pixabay

Jediný pavouk žijící u nás, od kterého nám hrozí reálné nebezpečí, je zápřednice jedovatá. Jako ostatní pavouci, na člověka neútočí, pokud se necítí v ohrožení. Zápřednice žije na travnatých loukách, stráních a vinicích. I u nás je poměrně vzácná a pro dospělého člověka její jed nepředstavuje ohrožení života.

Pavouci jsou prospěšní svým lovem skutečných škůdců. Pokud je u vás v domě větší výskyt pavouků, může to značit přemnožení jiného drobného hmyzu, který slouží pavoukům jako potrava. Prevencí je důkladný pravidelný úklid a nedání pavoukovi šanci si udělat velké pavučiny. Pavouci vyhledávají temná místa. Hromady nepořádku, ať už je to oblečení, hračky nebo papíry, pro ně mohou být skvělým útočištěm.

Nejjednodušší metoda, jak pavouky vyhnat, je použít vysavač a vysát pavučiny i s vajíčky. Zvládnete to, pokud v domě máte pár pavouků. Pavučiny u stropů se dají lehce odstranit koštětem.  Pokud je to možné, měli byste pavouka místo usmrcení odnést ve sklenici, ubrousku či látce ven na zahradu. Pro ekosystém zahrady jsou prospěšní. Ke skladování věcí i potravin používejte uzavíratelné plastové boxy, do kterých pavouci neproklouznou.

Pavouky odpuzuje vůně máty, tabáku, citronové kůry a eukalyptu. To můžete využít a provonět svůj domov vonnými oleji nebo pěstovat na okně mátu. Do skříní a šuplíků se doporučují dávat cedrové špalíčky.

Jako na myši jsou i na drobný hmyz v domě na trhu k dostání ultrazvukové odpuzovače a lapače. Jejich nevýhodou je, že pokryjí jen určitý prostor a tak je potřeba ho umístit do každé místnosti. Poslední možností by vždy mělo být použití chemických postřiků. U přípravků s chemií se vždy držte návodu a chraňte sebe i domácí mazlíčky.

 

Fotogalerie