Vyšší zájem o dětské zájmové a sportovní kroužky trvá na Plzeňsku od pandemie

Zveřejněno v Aktuálně
Od - pátek, 29. září 2023 08:43
Vyšší zájem o dětské zájmové a sportovní kroužky trvá na Plzeňsku od pandemie ilustrační: SVČ Radovánek

Výrazně vyšší zájem o dětské zájmové a sportovní kroužky trvá v Plzeňském kraji už od pandemie covidu. Rodiče chtějí, aby děti byly v kontaktu se svými vrstevníky. Aktuálně jsou plné předškolní kroužky, také děti z prvního stupně se hlásí více než v roce 2019. Ceny kroužků se meziročně zvýšily o několik procent, nejvíce o desetinu. Informoval o tom největší organizátora v regionu - Středisko volného času Radovánek, který organizuje 350 kroužků pro 4000 dětí.

"Po covidu to šlo nahoru a ten stav trvá, velký zájem o kroužky je zhruba stejný jako loni. Silný přetlak je v zájmu o sportovní kroužky pro předškoláky, které jsou všeobecně zaměřené. Rodiče chtějí, aby se děti hýbaly, měly motoriku, uměly házet míčem a chytat ho," řekl šéf marketingu Radovánku Marcel Hlaváč. U starších dětí je ze sportů největší poptávka po karate, stolním tenisu či sebeobraně.

"Když se jich ptám, co by nejraději chtěli dělat, tak řeknou, že neví, že je tam přihlásili rodiče, ale že strašně touží po kolektivu a je jim celkem jedno, jestli malují nebo modelují, běhají nebo hrají vybíjenou. Zkrátka jsou šťastní, že patří do nějaké party, že si tam jeden s druhým hází míčem, vyřádí se a nemluví přes internet na dálku. A rodiče chtějí, aby děti neseděly doma u počítače," uvedl Hlaváč. Jsou také rády mimo školu, kde je uvolněnější atmosféra, není to na známky a baví se při tom.

Děti z druhého stupně základních škol raději bádají a hlásí se na konkrétní témata kroužků. "Jdou tam s cílem něco řešit, něco stavět. A než plná socializace, tak je cílem něčeho dosáhnout, něco dotvořit a rozvíjet svůj koníček," řekl Hlaváč. Největší zájem je o robotiku, počítače a technické kroužky, u sportu je to hodně karate a sebeobrana a u děvčat tanec.

Radovánek má několik tanečních skupin, jako je Spider DC, Storm Ballet a Taneční akademie. "Tam je to hodně o drilu, ale máme i hodně tanečků nesportovních, už od čtyř let, a ty jsou také plné. Nemají ambice soutěžit, ale chtějí tančit. Zájem je také o malé i větší mažoretky, které jsme nově rozjeli, soutěžní i nesoutěžní," řekl Hlaváč. Radovánek také podle něj letos eviduje větší zájem než v minulých letech o cizí jazyky, žádanější je také kreativní činnost zaměřená na konkrétní produkty, jako jsou modely a 3D návrhy.

"Dřív trvalo delší dobu, než se něco nastartovalo. Dnes zveřejníme nový kroužek a je tam hned plný počet 15 dětí a už to jede," řekl vedoucí marketingu. Nepociťuje, že by byly mladší děti lenivější. Méně než dříve sportují nebo cvičí žáci druhého stupně.

Vinou vyšších nákladů na materiál i na mzdy lektorů a trenérů musel letos Radovánek zdražit o 100 až 200 korun na kroužek. Dvouhodinový v délce 120 minut jednou týdně přijde na 2000 až 2800 korun za rok. "Snažili jsme se ceny udržet, chtěli jsme při inflaci vyjít vstříc rodinám i s ohledem na to, že řada děti má více kurzů a chodí tam i sourozenci," dodal.

čtk