Výstavu Sacharovovy ceny můžete navštívit na karlovarské kolonádě

Zveřejněno v Z regionu
Od - pondělí, 6. prosinec 2021 10:12

Média

Mlýnská kolonáda v Karlových Varech se stala dějištěm zahájení výstavy Udělení Sacharovovy ceny. Evropský parlament ji letos udělil Alexandru Navalnému. Bojovníkovi za svobodu slova a demokracii v Rusku. To, že se výstava letos koná v Karlových Varech, nese i určitou symboliku. Právě lázeňské město bylo letos zapsáno do seznamu světového dědictví UNESCO.

Slavnostní zahájení výstavy se konalo na Mlýnské kolonádě za účasti vedoucího Kanceláře Evropského parlamentu v České republice. Parlament uděluje Sacharovovu cenu každoročně lidem, kteří bojují za svobodu slova a myšlenek a demokracii. Letos ji získal Alexandr Navalnyj. "Udělali jsme průřez mezi nejzajímavějšími laureáty, které mají nějaký vztah k České republice, k regionu nebo něčím zaujali a přinesli o nich krátkou stručnou informaci," uvedl vedoucí Kanceláře Evropského parlamentu v ČR Jiří Kubíček. 

Že se výstava koná právě v Karlových Varech, je podle primátorky města Andrey Pfeffer Ferklové symbolické. Nejen proto, že je město mezi lidmi z Ruska velmi oblíbené. "Je to putovní výstava, která každý rok bývá někde jinde. Je pro nás tedy významné, že je to právě letos v Karlových Varech," uvedla primátorka. Karlovy Vary se v roce 2021 společně s dalšími deseti městy ze sedmi evropských zemí dostaly na zápis do světového dědictví UNESCO. "Sacharovova cena je udílena Evropským parlamentem, takže si myslím, že to je určitá symbolika a jsme za to velice rádi. A já mám radost, že se na slavnostní zahájení přišlo podívat i hodně lidí. Je vidět, že je Sacharovova cena určitě zajímá," podotkla Pfeffer Ferklová.

Výstavu Udělení Sacharovovy ceny najdete v prvním patře Vřídelní kolonády do pátku 10. prosince. "Sacharovova cena je udělovaná od roku 1988 a celá výstava dává nějakou základní informaci o tom, co obnáší nebo jaké byly její cíle," dodal Kubíček.

Výstavu Sacharovovy ceny můžete navštívit na karlovarské kolonádě Zdroj foto: se svolením Euronova Group