Vznikne na letišti v Líních podnikatelský park? Montovny nechceme, ujišťuje kraj

Zveřejněno v Video ZAK
Od - pátek, 12. srpen 2022 08:47

Média

Záměr vybudovat na letišti v Líních u Plzně Podnikatelský park schválila na návrh Ministerstva průmyslu a obchodu vláda. Právě podle ministerstva se jedná o neefektivně využívaný brownfield. Díky dobré dostupnosti na  železniční a dálniční síť je lokalita vhodná pro expanzi investorů a firem, které místo oživí a nabídnou lidem z regionu nová pracovní místa. 

"Měl by tam vzniknout průmyslový park, přičemž jedním z investorů byl měl být Volkswagen, který by tam chtěl vytvořit továrnu na baterie do aut. Nechtěli bychom zde další montovny," podotkl hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták.

Letecká záchranná služba na místě zůstane i nadále. Vláda do projektu plánuje investovat nemalé částky. "V rámci usnesení bylo rozhodnuto, že vláda je připravena investovat 9 milionů korun do infrastruktury, napojení na železnici tak, aby bylo okolí co nejméně zatíženo," uvedl hejtman.

Konečnou podobu místa má ve svých rukou Plzeňský kraj. "Jsme rádi, že se kraji podařilo stát účastníkem a my budeme rozhodovat o tom, jaké firmy tam budou. Mohlo se to třeba prodat soukromému investorovi, pak by kraj ani obce neměli vliv na to, co se tam děje. Jsem rád, že se podařilo kraj do toho vtáhnout a kraj bude hlavní, kdo určuje směr, kam se projekt bude ubírat," podotkl hejtman.

Nyní bude vypracována studie, na které se bude kraj podílet a zapojí i všechny zainteresované strany, tedy i okolní obce. "Jsme opravdu na začátku projektu a některé informace jsou mylné a lživé. Teprve vše budeme zjišťovat," dodal Špoták.

Vznikne na letišti v Líních podnikatelský park? Montovny nechceme, ujišťuje kraj Letiště Líně. Zdroj: wikimedia