×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

Za teplo připlatíme. Plzeňská teplárenská plánuje zdražit. O kolik?

Zveřejněno v Z Plzně
Od - pondělí, 15. listopad 2021 13:26
Za teplo připlatíme. Plzeňská teplárenská plánuje zdražit. O kolik? Foto: M. Osvaldová

Od ledna 2022 budou nejspíš muset Plzeňané sáhnout opět hlouběji do kapsy. Plzeňská teplárenská chystá zdražení tepla o 9,7 procent. I tak by ale měla mít podle generálního ředitele Václava Paška nejnižší ceny v republice. Zdražení bude ještě schvalovat valná hromada společnosti.

"Musíme se zabývat touto problematikou, abychom měli jasno, jak budeme fungovat, co se týká ceny tepla v dalším roce," informoval plzeňské zastupitele na pondělním jednání Pašek. Podle něj má plánované zdražení několik důvodů. "Všichni vnímáme, že je růst inlace enormní. Námi očekávané číslo je 6 procent. Také došlo k extrémnímu nárůstu nákladů na emisní povolenky. Nemůžeme z hlediska regulace dlouhodobě držet ztrátovost. Musíme se alespoň přiblížit červené nule," prohlásil generální ředitel Plzeňské teplárenské.

Plzeňská teplárenská má dlouhodobě nejnižší cenu tepla. "Kdybychom byli nejdražší, tak se budeme bavit jiným směrem. Vidíme, že všichni navyšují ceny, ať už se jedná o energie, o plyn. To jsou věci, které nás nemohou nechat v klidu. Jsme hluboko pod republikovým průměrem," podotkl.

Podle Paška i po desetiprocentním zdražení zůstane cena tepla pod 600 Kč/GJ. "Jsem přesvědčen, že budeme mít dál na nejnižší cenu v České republice," dodal. V letošním roce Plzeňané platí 540,32 Kč/GJ. Například dvě města, Brno či Praha, už zdražila od listopadu. Aktuálně se tam ceny vyšplhaly na 849 Kč/GJ v případě Prahy a 784,30 Kč/GJ v případě Brna.