×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 10008

Začalo očkování lidí na ubytovnách, vakcínu dostali ti nejzranitelnější

Zveřejněno v Z Plzně
Od - sobota, 7. srpen 2021 11:31
Začalo očkování lidí na ubytovnách, vakcínu dostali ti nejzranitelnější foto: Alžběta Huclová, Michal Beneš

Vybrané obyvatele čtyř plzeňských ubytoven naočkovali ve čtvrtek zdravotníci. Vakcínu proti onemocnění Covid 19 dostalo celkem 33 lidí. Většinou šlo o sociálně slabé, kteří by nedošli do očkovacích center nebo se nedokázali registrovat. Všichni tito lidé obdrželi jednorázovou vakcínu Janssen od firmy Johnson and Johnson, stejnou jakou jsou v Plzni i jiných městech očkováni bezdomovci.

Očkování ubytovny4 foto Michal BenešMobilní očkovací tým dorazil ve čtvrtek celkem do čtyř menších ubytoven, které spravuje magistrát i neziskové organizace. „Zdravotníci aplikovali vakcíny třiatřiceti zájemcům ze čtyř menších ubytoven, o vakcínu tedy projevilo zájem 35 % ubytovaných osob. Jednalo se zejména o lidi, kteří by sami ani s asistencí sociálních pracovníků do očkovacích center nedošli,“ uvedl plzeňský radní David Šlouf.

Podle ředitele neziskové organizace Ponton Jakuba Václavů je akce důležitá kvůli snadnému přenosu koronaviru na ubytovnách, při nákaze je prý složité vymezit místo karantény a infekce se lehce šíří. „Řada lidí žijících na ubytovnách už je proti koronaviru naočkovaná přes oficiální systém. Už nyní evidujeme další zájem o očkování mezi rodinami s dětmi žijícími na ubytovnách,“ pochvaluje si Václavů.

S velkou pravděpodobností se nejednalo o poslední očkování na ubytovnách. „Podle zájmu jsme připraveni zajistit další podávání vakcín. Přítomnost očkovacího mobilního týmu přímo v terénu pomáhá také v osvětě mezi lidmi žijícími na ubytovnách,“ sdělil v tiskové zprávě radní Šlouf.