Záchranka posílila výjezdová místa na nejpostiženějším Tachovsku

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - čtvrtek, 25. únor 2021 10:27
záchranka ilustrační foto: M. Osvaldová

Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje (ZZS) posílila o jednu posádku výjezdové stanoviště v Tachově. Minimálně o měsíc déle bude v kraji fungovat druhý vrtulník letecké záchranné služby armády. Okres je aktuálně nejvíc postižený v ČR, pokud jde o šíření nákazy covidem-19. Všech pět výjezdových stanovišť ZZS na Tachovsku, které nemá 20 let nemocnici, je přetížených. Informoval o tom ředitel ZZS Pavel Hrdlička. Na Tachovsku je z mimoplzeňských okresů nejvíce výjezdových míst záchranky - v Tachově, Stříbře, Plané, Boru a Konstantinových Lázních.

"V Tachově jsou aktuálně dvě posádky bez lékaře a jedna s lékařem. Dvě posádky jsou ve Stříbře, z nichž jedna s lékařem," uvedl Hrdlička. Na ostatních místech je vždy jedna posádka bez doktora. Podle náměstka ZZS Ivo Prcína, který koordinuje distribuci pacientů v kraji, bylo rozlehlé Tachovsko dobře pokryté a ZZS vše zvládala, než se situace vyostřila kvůli výskytu britské mutace a nárůstu nemocnosti.

"Jsme na hranici možností, máme spoustu přesčasů," uvedl Hrdlička. ZZS má jen jednotlivé zdravotníky pozitivní na pozitivních zdravotníků. "Ze zhruba 500 výjezdových zaměstnanců se nám podařilo naočkovat přes 300 a 40 bude v nejbližších dnech. To se velmi projevilo na nemocnosti, včera byli v izolaci čtyři zdravotníci," řekl Prcín.

Podle Hrdličky posádky kapacitně nestíhají, protože musí pacienty přesouvat do různých nemocnic v regionu. Od středy funguje pro pacienty z Tachovska speciální "covidová" Domažlická nemocnice. "Transporty jsou delší. Navíc je s převozy spojená dekontaminace vozů, která prodlužuje výjezd," řekl. Některé se čistí jen chemicky, další UV zářením. Nonstop dekontaminační pracoviště má ZZS ve své hlavní základně v Plzni na Borech. "Od zítřka bude fungovat nonstop dekontaminační stan v areálu Domažlické nemocnice, kde budou pomáhat studenti," uvedl Prcín. Podle Prcína se podařilo zredukovat čas desinfekce, která se na ostatních stanovištích se provádí ručně, na 30 až 40 minut.

ZZS nemá kde požádat o výpomoc. "Ve Varech jsou na tom ještě hůř. A žádat jinou záchranku je nesmysl, protože nikdo nemá kapacity navíc," uvedl Hrdlička. ZZS využije nabídku jednoho armádního lékaře, což se teď vyřizuje. Armáda dále od přelomu ledna a února zajistila druhý vrtulník na letišti v Líních u Plzně pro převoz nejvážnějších covidových pacientů hlavně z Karlovarského kraje, ale také Plzeňského kraje do jiných regionů.

"Setrvání (druhého) vrtulníku se teď prodloužilo o další měsíc. Primární vrtulník je tak využívaný na bouračky a další," uvedl.

Z Tachovska se vozili pacienti primárně do Stoda a do Plzně, od středy do Domažlic. Naléhavost výzvy vyhodnocuje dispečer. "U velmi závažného stavu se tam pošle nejbližší volná výjezdová skupina odjinud, případně i letecká," uvedl Prcín. Pokud je stav vyhodnocený jako odkladný, tak se může stát, že pacient čeká na sanitku déle. "Smekám před záchranáři, padají na ústa. Stojí tu 've frontě' pacienti, které musí odvážet," uvedl starosta Tachova Ladislav Macák.

"Od čtvrtka posilujeme o jednu posádku také Klatovsko. Zaměstnanci si ještě sáhli do rezerv. Podařilo se nám z posledních sil ještě vyškrábnout posádku alespoň na všední den," dodal Prcín.

čtk