Záchytka se nejspíš bude muset stěhovat. Kraj hledá nového provozovatele

Zveřejněno v Aktuálně
Od - sobota, 27. srpen 2022 07:03
Záchytka se nejspíš bude muset stěhovat. Kraj hledá nového provozovatele ilustrační. Foto: MP Plzeň

Plzeňský kraj hledá provozovatele protialkoholní záchytné stanice pro roky 2023 a 2024. Po tomto období se záchytka kvůli změně vlastníka objektu bude muset nejspíš přestěhovat ze svého dlouholetého působiště v poliklinice ve Francouzské ulici v plzeňské čtvrti Slovany. Není tak vyloučeno, že pro celý kraj bude od roku 2025 působit v Rokycanech.

„Plzeňský kraj má v současné době na svém území zajištěnu záchytnou službu smluvně se Záchrannou službou BRDY, sdružením pro záchranu osob a materiálu v terénních podmínkách a poskytování první pomoci až do konce letošního roku. Proto je třeba s ohledem na blížící se konec platnosti smlouvy vyhlásit včas nové výběrové řízení na zajištění této služby,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Pavel Hais.

Předpokládaná hodnota zakázky představuje 23 milionů korun. Vzejít by z ní měla smlouva na zajištění provozování protialkoholní záchytky na příští dva roky. „Vycházeli jsme z cen skutečně uhrazených za tuto službu v uplynulých 12 měsících, tedy v předchozím účetním období, která byla upravena o změny v množství nebo cenách, které lze očekávat během příštího roku,“ upřesnil Pavel Hais. Vybraný dodavatel bude moci od klientů požadovat úhradu za poskytnutou záchytnou službu maximálně ve výši 4500 korun, tedy tak jako tomu bylo doposud.

Kraj má podle něj předběžnou informaci, že na poliklinice Slovany, kterou město prodalo, už nebude pravděpodobně prodloužen pronájem těchto míst. "Zabýváme se vybavením jiného místa, abychom tuto službu zajistili, jak nám ukládá zákon," řekl Hais. Jednou z variant je umístění záchytky v areálu krajem zřizované Rokycanské nemocnice. "Mělo by to výhodu v tom, že pokud by klient záchytky potřeboval návaznou zdravotnickou péči, nemusel by být nikam převážen," dodal Hais.