Zájem diváků je minimální. Plzeňské divadlo ruší nejbližší program

Zveřejněno v Kultura
Od - pondělí, 31. leden 2022 10:21
Zájem diváků je minimální. Plzeňské divadlo ruší nejbližší program ilustrační. Foto: Divadlo Pluto

Plzeňské Divadlo Pluto se přidává k řadě dalších soukromých divadel, která z vlastní vůle ruší nejbližší program. Důvodem je absolutní nezájem diváků o vstupenky, strach a nastavená opatření, která divákům znepříjemňují návštěvu společenských akcí.

„I bez nadsázky se dá říct, že zažíváme nejhorší období od začátku pandemie. Na jednu stranu je dovoleno bez omezení hrát, na druhou stranu politici vyzývají a apelují na všemožných tiskových konferencích, aby raději nikdo nikam nechodil,“ zoufá si principálka Divadla Pluto Jindřiška Kikinčuková. „Jsme soukromé divadlo bez jakýchkoliv pravidelných dotací a nemůžeme si dovolit hrát pro prázdný sál. Na všechna představení v únoru jsme měli prodáno řádově kolem padesáti vstupenek,“ dodává.

„Osobně vidím důvod malé návštěvnosti ještě v neustále měnících se pravidlech,“ uvažuje Jiří Bláha, herec a umělecký šéf souboru. „V září jsme pro diváky nakoupili antigenní testy. Ty však přestaly být pro návštěvu dostačující zhruba za šest týdnů. Aktuálně nám leží nevyužité ve skladu. Dnes už neumožňuje návštěvu divadla ani PCR test, do sálu smíme pustit pouze očkované, několikrát byl také nařízením vlády upravován počet povolených diváků sedících u stolů, o rouškách nemluvě. Když do toho připočtu obecný strach a rozdělení společnosti, zapadá mi to do sebe jako puzzle,“ říká Bláha.

Divadlo Pluto tak na tři neděle zavírá dveře do sálu. Znovu začne hrát až v neděli 20.února. Vedení divadla věří, že za tu dobu se převalí republikou aktuální největší vlna pandemie a diváci si zase najdou cestu zpátky za kulturou.