Zájem o dětské tábory je vyšší než před covidem

Zveřejněno v Z Plzně
Od - neděle, 29. květen 2022 06:52
Zájem o dětské tábory je vyšší než před covidem ilustrační. Foto: M. Osvaldová

Vyšší zájem o prázdninové dětské tábory než v letech před pandemií koronaviru eviduje jejich největší organizátor v Plzeňském kraji, Středisko volného času Radovánek. Letos připravilo 102 vícedenních táborů, o desetinu víc než v předcovidovém roce 2019. Zatím jsou naplněné téměř tři čtvrtiny kapacity. Ceny táborů mimo města, tedy pobytových, vzrostly až o deset procent.

"Zájem je o všechny druhy táborů, rodiče nám letos častěji a dřív volali. Máme z toho radost. Hned naplněné byly soustředění kroužků, kam chodí děti celoročně, zejména taneční. A dále jsou hodně plné všechny příměstské tábory, u některých jsme museli zvyšovat kapacitu," uvedla ředitelka Eva Tischlerová. Jako příklad uvedla všechny tábory s přírodovědnou tematikou, dále street dance a hip hop. "Plná, což nás překvapilo, je elektronika a robotika - městský je v Plzni a pobytový v Horažďovicích ve mlýně. Hodně velký zájem je také o všeobecně zaměřené tábory, kde je od všeho trochu - sport, kreativní dovednosti, zajímavé motivace, výlety a podobně," uvedla.

Podle Tischlerové pořádal Radovánek tábory i v době covidu, ale rodiče se obávali, že se budou rušit a báli se, že nedostanou zpět peníze. "Situace se ale letos uklidnila a rodiče naopak zjišťují, že děti po době covidu jsou obézní, leniví, bez zájmu o přírodu a sporty. Rodiče tak nyní mobilizují výchovné aspekty, aby děti něco dělaly a byly zapojené v týmu," uvedla.

Kapacita táborů Radovánku byla v roce 2019 asi 2000 dětí, letos je o čtvrtinu vyšší. V roce 2019 byla naplněnost 1570 dětí, teď už má Radovánek přes 1800 přihlášených. "Ještě v červnu a počátkem července se budou hlásit. Letos budeme mít obsazených tak 95 procent," uvedla Tischlerová.

Radovánek nezdražoval tábory plošně, ale v pobytových táborech mimo Plzeň se mu zvedly nájmy, ceny jídla a energií. "Takže u těch jsme museli až o deset procent zdražovat. U městských jsme cenu nezvyšovali," uvedla ředitelka.

Průměrná cena týdenního tábora je 2600 korun. "Jsou také tábory za 2000 až 2200, což je průměr městského pětidenního tábora. Pobytový tábor 14denní je v průměru za 6500 korun, desetidenní do 5000 Kč," uvedla Tischlerová.

Podle Ivany Jeslínkové nabízí letos Radovánek hodně novinek. "Třeba příměstský tábor zaměřený na muzikálové divadlo. Dále je to rybářský pobytový tábor na přehradě Hracholusky," řekla. Nově nabízí pět florbalových pobytů, tábor badmintonu a se zaměřením na bádání a ochranu šumavské přírody s noční hrou v Podmoklech u Sušice.

"Zájem o dříve nejčastější třítýdenní tábory je dnes minimální. Rodiče chtějí nejvíce týdenní pobyty, protože děti nejsou zvyklé být bez rodičů," uvedla Jeslínková. Děti jsou podle Tischlerové zhýčkané a rodiče je třeba nechtějí dávat do stanů s podlážkou.

Plzeňská zoo pořádá letní tábor 20. rokem. Letos připravila tři turnusy. Zájem je tradičně velký, řada rodičů zamlouvá místo v letním táboře už od ledna, řekl František Hykeš ze zoo. Program je spjat se zoo, zvířaty a přírodou. Děti se dozvědí zajímavosti o zvířatech, vyrábějí pro ně hračky, besedují s ošetřovateli a účastní se komentovaných krmení. Součástí jsou výlety do přírody, blízkých lesů a podobně.

Osm různých příměstských táborů nabízí plzeňské science centrum Techmania. Děti se mohou vydat za tajemstvím lidského těla, na Mars, za Vikingy, poznat dopravní prostředky, věnovat se tvoření a výtvarné práci nebo se stát detektivy a špiony a řešit hádanky a záhady. Z nabídky táborů si vyberou rodiče dětí od předškoláků po osmáky.

Týdenní příměstský tábor pořádá šestým rokem festival Divadelní léto pod plzeňským nebem, řekla jeho mluvčí Daniela Vítová. Děti od deseti do 15 let tábor na pět všedních dní vezme na divadelní dobrodružnou výpravu za tajemstvím starého kufru z půdy. Účastníci si připraví závěrečné představení, které odehrají na venkovní scéně na náměstí Míru.

čtk