Západočeská univerzita má strach, aby připravované stavby bazénu a haly neomezily výzkum. Jedná s městem

Zveřejněno v Aktuálně
Od - pátek, 15. březen 2024 07:25
Západočeská univerzita má strach, aby připravované stavby bazénu a haly neomezily výzkum. Jedná s městem ilustrační. Foto: ZČU

Vedle kampusu Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) na Borech postaví město bazén a víceúčelovou sportovní halu. Obě stavby na městských pozemcích jsou plánovány v okolí fakulty aplikovaných věd (FAV) a výzkumného centra Nové technologie pro informační společnost (NTIS). Vědci se zajímají o to, zda stavební ruch a zvýšená dopravní zátěž neovlivní citlivé přístroje v laboratořích a tím neznehodnotí výzkum, univerzita požaduje dopadovou studii, řekl rektor Miroslav Lávička. Město připravuje její zadání.

"Jsme připraveni jednat s městem o tom, jak by se mělo rozvíjet okolí kampusu, aby nebyl narušen špičkový výzkum, z jehož renomé těží prokazatelně město i kraj," uvedl rektor. Na vliv otřesů na fakultu upozorňovala ZČU už při prodlužování tramvajové trati do kampusu. Zástupci města a univerzity našli kompromis. Výstavba byla upravena tak, aby špatné vlivy nebyly, řekl rektor. ZČU bude podle něj požadovat studii hlučnosti, která by měla prokázat, jaký vliv bude mít stavební ruch i samotné fungování bazénu a haly v blízkosti FAV a NTIS.

"Univerzita se na projektu podílí už od fáze architektonické soutěže. Během přípravy stavby se její zástupce účastní výrobních výborů, kde se snažíme vypořádávat vzájemné požadavky. Proto nyní chystáme zadání pro hlukovou studii, která situaci důkladně prověří," řekl dnes ČTK technický náměstek primátora Pavel Bosák (Piráti).

ZČU se podle rektora nebrání stavbě bazénu ani sportovní haly. "Chceme pouze záruku, že neohrozí naše projekty. Věřím, že se s městem dohodneme k oboustranné spokojenosti," uvedl. Podle Lávičky jsou FAV a NTIS vybaveny špičkovými přístroji nakoupenými z peněz EU, které jsou náchylné na vibrace. "Máme razítko, že jsou zkalibrované, a díky tomu lze dělat výzkum, který je mezinárodně uznáván. Musíme tam mít maximálně vhodné podmínky," řekl rektor. Podle něj může zvýšená dopravní obslužnost i výstavba způsobit, že vibrace ovlivní měření a ZČU ztratí certifikáty a bude muset výzkum přerušit. Citlivé jsou zejména speciální mikroskopy a akustické komory.

Podle rektora ZČU očekává, že se dohodne s magistrátem na využívání obou budoucích sportovišť pro výuku tělesné výchovy vysokoškoláků. "Teď musíme ale řešit problematiku plánované dopravní obslužnosti (obou sportovišť), která se dotýká pozemků univerzity," uvedl.

Městské pozemky pro stavby jsou z obou stran FAV. Stavby by měly začít do dvou let. Sportovní hala s tribunou pro 2600 diváků má přijít až na 450 milionů Kč, bazén za 290 až 300 milionů už projektuje plzeňské studio AVE.

čtk