Západočeská univerzita v Plzni nezvýší ceny za ubytování na kolejích

Zveřejněno v Aktuálně
Od - pondělí, 11. září 2023 08:38
Západočeská univerzita v Plzni nezvýší ceny za ubytování na kolejích Koleje v Máchově ulici. Foto: ZČU

Západočeská univerzita v Plzni (ZČU) nezvýší v akademickém roce 2023/24 ceny za ubytování na kolejích. Zůstanou v pásmu od 2860 korun měsíčně za čtyřlůžkový pokoj se sdíleným sociálním zařízením do 4990 korun za jednolůžkový pokoj se záchodem a koupelnou na koleji Máchova 20, která se před rokem otevřela po kompletní rekonstrukci, řekla mluvčí ZČU Šárka Stará. Ceny v plzeňských soukromých bytech jsou v průměru minimálně dvojnásobné.

"Současný ceník platí od loňského července, kdy univerzita kvůli vysokým cenám energií musela navýšit kolejné přibližně o deset procent, tedy o 190 až 490 korun měsíčně za lůžko podle typu pokoje," uvedla mluvčí školy.

Bydlení na privátech v Plzni může podle místních realitních makléřů studenty stát až mezi 8000 a 9000 korunami na jednoho. Záleží na pronajímateli. "Podle našich informací vyjde ubytování v bytě 2+kk zhruba na 12.500 korun plus energie. Vzhledem k současným cenám energií se tak mohou celkové náklady na byt 2+kk dostat na 17.000 korun, tedy na 8500 na jednoho," řekla Stará. Studenti se snaží cenu snížit tím, že jich v jednom bytě bydlí více, domlouvají se často na sociálních sítích. Aktuálním trendem je podle Staré snaha získat ubytování na koleji, které v současné době představuje finančně nejvýhodnější variantu bydlení.

"Kapacita kolejí ZČU je v současné době zcela obsazena," řekla mluvčí. Ještě v polovině srpna zájem studujících převyšoval kapacity univerzity asi o 150 lůžek. Od konce srpna a začátkem září se situace rychle proměňuje. Studující mění rozhodnutí, někteří si ve skupině domluví ubytování u soukromého ubytovatele, uvedla Stará. ZČU teď eviduje převis asi 20 studentů a předpokládá, že tyto zájemce bude ještě moci ubytovat.

O tom, zda studující získají místo na kolejích, rozhoduje především dojezdová vzdálenost z místa bydliště a možnosti dopravního spojení. Přednostně jsou tedy ubytováváni studující z větší vzdálenosti a ti, kteří mají složitější spojení do Plzně, řekla mluvčí.

ZČU vlastní deset kolejí s celkovou kapacitou 2567 lůžek. Dvě největší jsou na sídlišti Lochotín v Bolevecké ulici, dalších osm je na Borech v ulicích Borská, Máchova, Baarova a Klatovská. K ubytování slouží aktuálně 2185 lůžek, a to proto, že univerzita kompletně rekonstruuje kolej v Baarově ulici 36 s kapacitou 382 lůžek, která vyžaduje úplné uzavření budovy až do poloviny roku 2025.

čtk