ZČU v Plzni chce do tří let zvýšit počet studentů z 12 000 minimálně na 14 000

Zveřejněno v Aktuálně
Od - pondělí, 18. březen 2024 07:36
ZČU v Plzni chce do tří let zvýšit počet studentů z 12 000 minimálně na 14 000 Foto: ZČU

Západočeská univerzita v Plzni (ZČU) chce do tří let zvýšit počet studentů z 12.000 minimálně na 14.000, zejména technických oborů. Zahájila náborovou kampaň ZČU - magnet na mozky, která má přilákat mladé nadané lidi ze západu Čech i okolních krajů. Přizpůsobuje studijní programy trendům a poptávce mladých a chystá nové obory, hlavně se zaměřením na umělou inteligenci, moderní energetiku a dopravu. Novinářům to dnes řekl rektor Miroslav Lávička, který je s novým týmem prorektorů ve funkci jeden rok. Podle Lávičky byla ZČU projektovaná na 20.000 studentů, teď má kapacitu až 15.000.

Kampaň, zejména na sociálních sítích, bude dlouhodobou aktivitou školy a zesílí třeba v době před podáváním přihlášek. "Chceme ukázat programy, které jsou na naší univerzitě jedinečné a kterými pouze nezrcadlíme nabídku pražských vysokých škol. A také naši kvalitu a exkluzivitu, že jsme jako jedni z mála součástí evropské aliance univerzit," řekl rektor. ZČU, která propojuje vědu a výuku, chce více propagovat renomované osobnosti, které v Plzni působí a garantují studijní programy.

"Plzeňský kraj s ohledem na demografii a na to, co se tady vyrábí, tak bez přílivu studujících nejen z regionu, nemůže dlouhodobě obstát," řekl prorektor Jan Váně. Kampaň chce podle něj ukázat, co může ZČU regionu, ale i světu přinést.

"Všechny univerzity v republice bojují o studenty technických oborů, kteří nejsou. Snažíme se otevírat zajímavé programy. Umělá inteligence, energetika a doprava jsou směry, bez nichž nelze do budoucna existovat. Snažíme se orientovat do těchto oblastí," řekl prorektor Jiří Hammerbauer. Umělá inteligence je podle něj pro mladou generaci zajímavá, v energetice je obrovský potenciál, stejně jako v průmyslové a spotřební elektronice a v dopravních systémech, které se prolínají s energetikou.

"Demografie nám teď jde na dobu několika let trochu vstříc, a nesmíme příležitost promarnit. Potřebujeme, aby uchazeči o studium neodcházeli jinam," uvedl rektor. Pro lákání nových techniků dělá podle něj ZČU maximum v propagaci oborů a představování školy i města jako dobrého místa pro studium. Podle něj navíc ubytování na kolejích a stravování v menze patří ve srovnání s jinými regiony mezi velmi levné.

"Snažíme se povzbudit zájem a ukazovat naše studijní programy už na základní škole, zaměřovat se pouze na střední školy už je pozdě," řekl rektor. Příkladem jsou letní školy techniky, jichž se o prázdninách účastní stovky dětí.

ZČU musí podle rektora spolupracovat s podniky, zvýšení počtů studentů bez firem nepůjde. "Musí nám v tom pomoci, ať už se to týká praxí, propagace, finančních příspěvků. A prezident Hospodářské komory nám v tom minulý týden přislíbil pomoc," uvedl.

K podpoře studia techniky pomáhá i společenská situace. "Pokud se dnes hovoří o tom, že se dostaví Dukovany (jaderná elektrárna), tak podle zkušeností z Temelína tohle vzedmulo zájem o speciální studijní programy a obory. Očekáváme, že k tomu také dojde," řekl rektor. Podle prognóz by v oboru jaderné energetiky mělo chybět do deseti let 10.000 pracovníků.

Zahraniční studenti jsou také cestou a ZČU se je snaží nalákat. Ale nevýhodou je konkurence některých okolních zemí, které nabízejí studijní programy v angličtině zdarma, kdežto v ČR jsou placené.

čtk