ZČU v Plzni pořádá 14 letních škol pro děti a dospělé

Zveřejněno v Aktuálně
Od - sobota, 27. duben 2024 07:41
ZČU v Plzni pořádá 14 letních škol pro děti a dospělé Foto: ZČU

Západočeská univerzita v Plzni (ZČU) pořádá letos 14 letních škol a kurzů pro děti a dospělé. Největší, Mezinárodní letní jazyková škola (MLJŠ), nabídne kromě klasických evropských jazyků také arabštinu, perštinu i češtinu pro cizince. Nejvíc letních škol, sedm, nabízí fakulta aplikovaných věd - třeba robotiku, kybernetiku, programování a umělou inteligenci pro žáky a studenty. Účastníků všech letních škol bude přes 1100, vyučují hlavně pedagogové plzeňské univerzity.

"Přihlásit se mohou zájemci a zájemkyně už teď. Většina kurzů se rychle plní," řekla mluvčí ZČU Andrea Čandová.

Už 34. ročník jazykové školy, která se bude konat od 8. do 26. července, nabídne hlavně týdenní intenzivní celodenní kurzy němčiny, angličtiny, francouzštiny, italštiny, ruštiny, španělštiny i portugalštiny. "Půjde o obecné i profesně zaměřené jazyky všech úrovní na jeden až tři týdny," řekla Daniela Kopřivová z Ústavu jazykové přípravy ZČU. Mohou se hlásit žáci a studenti základních, středních a vysokých škol i široká veřejnost. Ceny zůstaly stejné jako loni, 4390 korun na týden, děti a studenti platí o 500 Kč méně.

Informace jsou na webu kde se mohou zájemci přihlásit do 19. května, ve všech kurzech zatím místa jsou. V Plzni se podle Kopřivové koná nejstarší a největší letní jazyková škola v ČR. Rekordní počet účastníků byl 690 v roce 2019, loni jich bylo o 200 méně, letos je zatím přihlášených asi 300 účastníků a desítky zahraničních lektorů. Dvě třetiny účastníků jsou děti, letos je jejich zájem také největší.

Ve stejných dnech jako jazyková škola se bude konat mezinárodní letní škola umění ArtCamp pro zájemce starší 15 let, kterou pořádá poosmnácté fakulta designu a umění. Výuku povede 40 lektorů, z toho necelá polovina hostujících včetně zahraničních. Kurzy jsou týdenní. Intenzivní výuka v malých skupinách osmi až 15 účastníků stojí 5190 až 5990 Kč. "Přihlášky přijímáme do 31. května, ale protože se kapacity kurzů pro velký zájem rychle plní, doporučujeme dlouho neváhat. Přes 300 míst už je obsazených," řekla Lenka Kodýtková, ředitelka kempu, který každoročně absolvuje přes 400 lidí. V nabídce jsou třeba populární design šperku, módy a nábytku, fotografie, ilustrace, figurální kresba i virtuální realita. Kurzy jsou v češtině i angličtině. Hlavním cílem ArtCampu je podpořit mladé středoškoláky, aby se hlásili na umělecké vysoké školy. "Je ale vhodný i pro zkušené umělce i pro veřejnost, která tu chce kreativně strávit čas," uvedla.

Další kurzy se zaměří na programování robotů, elektrotechniku a mechaniku pevných látek i tekutin, nanotechnologie, geomatiku, marketing a ekonomická dobrodružství. Letní škola informatiky 22. až 26. července se bude věnovat umělé inteligenci a počítačové grafice. Hojně navštěvovaná je letní škola Univerzity třetího věku, letní příměstský vzdělávací tábor s fakultou pedagogickou, letos nazvaný Toulky časoprostorem, i mimoplzeňská letní dětská škola elektrotechniky v Tachově.

čtk