Znáte živé kvetoucí kameny? Nezalévají se celou zimu

Zveřejněno v Dům & Zahrada
Od - úterý, 9. únor 2021 17:00
živé kameny plzen cz ilustrační, pixabay

Vypadají jako kameny v květináči, proto si tyto sukulentní rostliny z rodu Lithops vysloužili pozornost mnoha pěstitelů. Také se jim říká kvetoucí oblázky. Jak se o tyto pozoruhodné rostliny starat?

ilustrační, pixabay

Lithops jsou velmi zajímavé rostliny nejen svým vzhledem, ale i vlastnostmi. Samotná rostlina tvoří dva sukulentní listy. Jejich název se skládá z řeckých slov lithos – kámen a apsis – podobný. Květy živých kamenů mají bílou, žlutou i růžovou barvu. Objevují se na rostlině od září do října.

Věděli jste, že: květ se rozvíjí kolem poledne a na noc se opět zavírá?

Mladé živé kameny vám vykvetou až po dvou až třech letech. Rostlina pochází z pouštní oblasti Afriky, je třeba na jejich původ při pěstování myslet.

Barvy a vzory živých kamenů jsou velmi rozmanité. Oblíbenými druhy jsou: Liothops bella (bílé květy, světle hnědé listy s tmavou kresbou) nebo Liothops comptonii (žluté květy, zelenohnědá barva listů, purpurové znaky).

ilustrační, pixabay

Na co si dát pozor?

  1. Nákup rostliny

Vždy si kupujte pouze pevnou a vizuálně zdravou rostlinu. Pokud bude měkká, začíná již zevnitř uhnívat.

  1. Vhodný květináč

Vybírejte dostatečně hluboký květináč. Většina rostliny se ukrývá v substrátu.

  1. Dostatek světla

Živé kameny vyžadují dostatek světla. Nejvhodnější je okno na jih nebo jihozápad. Světelné podmínky hlídejte především v zimním období.

  1. Zálivka

Lithopsi potřebují minimální zálivku. Stačí je mírně zalít jednou za dva týdny. Častěji je lidé zahubí přelitím, než aby uschly. Specifické období je pro ně zima, kdy je nezaléváme vůbec. V jedné fázi budou vypadat, že uvadají. Jen se mění staré listy za nové. Nové listy jsou světlejší. Můžete sukulent zalít až ve chvíli, kdy je z původních listů jen slupka. Pokud rostlinu dáte v létě ven, dejte pozor, aby na ně nepršelo.