Zůstanou děti znovu doma? Školám docházejí testy!

Zveřejněno v Aktuálně
Od - pátek, 7. květen 2021 00:41
received_768000430582143 Testování na 25. ZŠ v Plzni. Foto: ZAK TV

Problémy s testováním řeší v těchto dnech některé školy v Plzeňském kraji. Do 17. května, kdy by měly dostat od ministerstva zdravotnictví další zásilku, jim totiž aktuální zásoby nevydrží. Například na 13. základní škole v Plzni si testy objednaly na vlastní triko s tím, že by je ministerstvo následně mělo proplatit.

"Dostali jsme zásobu testů podle počtů dětí na prvním stupni. Pak nám ale zamíchala kartami rotační výuka také u druhého stupně. Abychom tam mohli testovat, museli jsme využít testy určené původně pro první stupeň," vysvětlila radní pro oblast školství Lucie Kantorová.

Problémy přiznala například ředitelka 13. základní školy Zdeňka Vrátníková. "Zjistili jsem, že do pondělí 17. května by nám testy nevydržely, měly bychom jich málo," připustila.

O tom, že některé školy hlásí nedostatek testů, ví i radní Kantorová. "Jsou samozřejmě i školy, kterým testy budou již v příštím týdnu chybět. Využijí tedy testy, které jsou uvolněny ze Státní správy hmotných rezerv, aktuálně se distribuují," podotkla Kantorová.

Pokud by škola neměla ani tak dostatek, objedná si testy sama na vlastní náklady s tím, že je pak ministerstvo školství proplatí. Tak postupovala i 13. základní škola. "Využili jsme možnosti požádat krajské pracoviště Národního pedagogického institutu o mimořádnou zásilku 400 kusů testů. Nyní bychom měli vydržet na testování i v pondělí 17. května," dodala.

Dostatek testů mají školy střední, alespoň zatím. Školy tam totiž navštěvuje jen menší část dětí, většina středoškoláků zůstává na distanční výuce. "Neustále sledujeme nová mimořádná opatření, abychom i my školy včas informovali, aby se operativně mohly připravit na to, co je od toho následujícího pondělí čeká," doplnila vedoucí odboru školství mládeže a sportu Jaroslava Havlíčková.